23 kwietnia 2024, 22:16

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Jan Mosiński o handlu w niedzielę i pracownikach tymczasowych

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę oraz o agencjach pracy tymczasowej, a także bieżąca sytuacja polityczna w Polsce to wiodące tematy konferencji posła Jana Mosińskiego, która 16 maja odbywała się w ostrzeszowskim biurze Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta nie krył, że jako członek „Solidarności” i katolik opowiada się za zakazem handlu w niedzielę. Jako poseł musi jednak brać także pod uwagę także głosy odrębne. Tym bardziej, że polskie społeczeństwo jest w tej sprawie bardzo podzielone. Wciąż więc trwa zbieranie opinii mających pomóc w wypracowaniu optymalnego rozwiązania tej kwestii.
-Być może wprowadzić najpierw dwie niedziele, w których handel ograniczymy,  pozostałe pozostawić wolnemu rynkowi. Dysponujemy badaniami, z których wynika, że jeżeli obywatele wiedzą, że najbliższa niedziela jest niedzielą wolną, nie ma handlu to dokonywane są zakupy w piątek do późnych godzin wieczornych. Wtedy jest takie apogeum, krzywa rośnie, po to, żeby w sobotę mieć tendencję spadkową. Jeśli ktoś wie, że w niedzielę nie kupi nic, kupuje w piątek.
W przekonaniu J. Mosińskiego, handlowcom nie grozi więc spadek wpływów, a ich pracownikom zwolnienia. Poseł przytoczył też argumenty za wprowadzeniem ograniczenia.
-Są robione badania, że dzieci z rodzin, gdzie oboje rodziców pracuje w niedzielę sprawiają trudności w wychowaniu, w nauce. Są traktowane czasami jako dzieci niższej kategorii. Nie ma ojca, nie ma matki w niedzielę i nie ma kto się zająć takim dzieckiem.
Jako jeden z bardziej prawdopodobnych wariantów, poseł PiS wskazuje zakazanie handlu w dwie niedziele miesiąca, a po kilku latach powrót do tematu i być może rozszerzenie zakazu. Mosiński przewiduje, że do głosowania nad projektem ustawy dojdzie jesienią. Parlamentarzysta informował także o zmianach w ustawie dotyczącej pracowników tymczasowych. Wprowadzone obostrzenia mają na celu powstrzymanie wykorzystywania zatrudnianych w ten sposób osób.
-Pracownik nie będzie mógł pracować dłużej niż 36 miesięcy w jednej agencji pracy tymczasowej. Może mieć potem przerwę lub przejść do innej agencji, ale nie może to być np. agencja córka tej agencji, która przyjęła pracownika.
Ponadto wprowadzono zapis, zgodnie z którym kobieta znajdująca się w trzecim miesiącu ciąży nie będzie mogła zostać zwolniona aż do momentu porodu, kiedy to nabędzie prawo do świadczenia macierzyńskiego. Za łamanie przepisów w tym zakresie przewidziane są wysokie kary. Podczas konferencji pojawił się także temat kadencyjności wójtów i burmistrzów. J. Mosiński zapowiedział, że zostanie ona wprowadzona od roku 2026. Oprócz tego, zadeklarował wsparcie przy pozyskaniu środków na budowę sieci kanalizacyjnej w miejscowości Rogaszyce oraz bezpiecznych przejść i ciągów pieszo-rowerowych w ciągu drogi krajowej nr 11 w Rogaszycach i Kochłowach.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl