29 kwietnia 2024, 11:05

Teraz

16°

Fakty

A A A

KĘPNO: Agata Kubiak i Marek Peliński "Bohaterami walki z COVID-19"

W piątek (1.10) odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu „Bohaterowie walki z COVID-19”. Konkurs organizowany był z inicjatywy wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego.

Konkurs został podzielony na cztery kategorie: pielęgniarka, ratownik medyczny, strażak PSP i OSP, żołnierz wojsk obrony terytorialnej. Komisja konkursowa dokonała wyboru laureatów spośród zgłoszeń przedstawionych m.in. przez dyrektorów szpitali, komendantów służb i wojska. Dyrektor szpitala w Kępnie Beata Andrzejewska nominowała 5 kandydatów, to: Agata Kubiak (pielęgniarka), Barbara Stężały (pielęgniarka Oddziału Internistycznego), Monika-Pindor Peter (pielęgniarka oddziałowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii), Marek Peliński (strażak pracujący w zespole wymazowym), Miron Leśniarek (ratownik medyczny).

Z nadesłanych zgłoszeń z terenu całej Wielkopolski wyłonionych zostało 20 zwycięzców - 5 w każdej kategorii, z czego aż dwóch laureatów to pracownicy Szpitala w Kępnie. W kategorii pielęgniarka laureatem została Agata Kubiak, a w kategorii strażak OSP i PSP nagrodzono Marka Pelińskiego.

Te dwie osoby tworzyły jeden z pierwszych zespołów wymazowych na terenie Wielkopolski. Pracowali każdego dnia bez wyjątku, w soboty, niedziele, święta bez wytchnienia przez okres 16 miesięcy przejeżdżając dziennie kilkaset kilometrów. Łącznie zespół przejechał 220 tys. km, aby wykonać łącznie ponad 16 tys. wymazów na terenie całego województwa. Bez względu na warunki i pogodę ubrani w kombinezony, gogle, maski pokonywali kolejne kilometry i wspinali się na kolejne piętra bloków, aby dotrzeć do każdego potrzebującego i na koniec dnia dostarczyć próbki do laboratorium.

Niestety nie zawsze spotykali się ze zrozumieniem i pozytywnym przyjęciem, zwłaszcza przez przerażonych sąsiadów osób chorych. Często byli jedynymi osobami, kontaktującymi się osobiście z samotnymi osobami na kwarantannie lub przebywającymi w miejscu odosobnienia od rodziny. Pomimo trudnej i wyczerpującej pracy zawsze zauważali drugiego człowieka i jego potrzeby. Ich działania wykraczały znacznie poza zakres ich obowiązków. Często pomagali w dostarczaniu leków, żywności lub zorganizowaniu pomocy medycznej i psychologicznej osobom przebywającym na kwarantannie. Mimo olbrzymiego w tym czasie zmęczenia, walczyli z nieznanym i pokonywali własne słabości by codziennie rano od nowa stawać do walki z epidemią. Poświęcili wiele własnego zdrowia i czasu rodzinnego by walczyć na froncie walki z epidemią.

foto: SPZOZ Kępno

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl