26 kwietnia 2024, 08:47

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Grypa atakuje coraz mocniej

W całej Polsce rośnie liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego tylko od 8 do 15 lutego na chorobę tę zapadło ponad 270 tysięcy osób. Także w powiecie ostrzeszowskim przychodnie pełne są osób uskarżających się na charakterystyczne dla grypy objawy. W poprzednim sezonie grypowym, czyli od października 2016 do kwietnia 2017, odnotowano w powiecie ostrzeszowskim łącznie 1142 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań. W aktualnie trwającym sezonie liczba ta wzrosła już do 1272, a przecież, mówiąc wprost, licznik wciąż bije. Pogorszenie sytuacji szczególnie widoczne jest w lutym. Przed rokiem w miesiącu tym na grypę zachorowało 717 mieszkańców, a w bieżącym – 1079. W kilku przypadkach konieczna okazała się hospitalizacja.
-Grypa jest to choroba zakaźna, występująca sezonowo - przypomina Beata Janiak z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Ostrzeszowie – Do zakażenia dochodzi poprzez kontakty z chorym, drogą kropelkową, kontakt ze skórą. Objawy chorobowe to przede wszystkim wysoka temperatura, od 38 do 40 stopni, dreszcze, wzmożona potliwość, suchy męczący kaszel, ból gardła, katar, ból głowy, światłowstręt.
Co godne podkreślenia, nie każde przeziębienie wywołane jest wirusem grypy.
-Grypa atakuje bardzo szybko – zaznacza B. Janiak – Bez żadnych stadiów przejściowych, które są charakterystyczne dla mylonego z grypą przeziębienia, mającego podobne objawy, ale znacznie łagodniejsze.
Nieleczona grypa może poskutkować wieloma, często bardzo niebezpiecznymi powikłaniami.
-Ze strony układu krążenia, zapalenie mięśnia sercowego; ze strony układy oddechowego, zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc; zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok – wylicza B. Janiak.
Jak poważne może mieć to konsekwencje dobitnie świadczy fakt, że w tym roku z powodu grypy zmarło w Polsce już pięć osób. Jak się zabezpieczyć przed wirusem? Podstawa to oczywiście mycie rąk, ale coraz więcej osób korzysta także ze szczepień profilaktycznych. W roku 2017 wykonało je 1113 mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego, o około 50 więcej niż rok wcześniej. Przeprowadzone badania wskazują na to, że szczepienie w 90 procentach zabezpiecza przed zachorowaniem. Aby jednak móc się mu poddać najpierw trzeba zostać przebadanym przez lekarza.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl