27 kwietnia 2024, 02:47

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Policjanci użyli broni zgodnie z prawem

Prokurator Rejonowy w Ostrowie Wlkp. umorzył śledztwo w sprawie użycia broni służbowej przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie podczas pościgu za samochodem osobowym, którym uciekało pięciu nastolatków. Do zdarzenia doszło 26 listopada ubiegłego roku, a w jego trakcie ranny został 14-letni pasażer. Jak informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim Maciej Meler, w toku postępowania zgromadzono kompleksowy materiał dowodowy, w ramach którego między innymi przesłuchano świadków zdarzenia, dokonano oględzin miejsca i samochodów w nim uczestniczących. Uzyskano także dokumentację postępowań wewnętrznych policji i zabezpieczono dokumentację medyczną oraz przeprowadzono dowody z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej, broni i balistyki, a także mechansokopii.
- W oparciu o powyższe ustalono, że kierujący pojazdem osobowym na odcinku 8 kilometrów nie stosował się do kilkukrotnych prób zatrzymania go, stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu, zjeżdżał na przeciwległy pas, celem uniknięcia zatrzymania przez policję, nie stosował się do znaków i sygnalizacji świetlnej, momentami prowadził pojazd ze znaczna prędkością
dochodzącą do 160 km/h – mówi M. Meler - W próbie zatrzymania pojazdu brały udział kolejne radiowozy i pomimo użycia sygnałów dźwiękowych i świetlnych, słyszanych, co potwierdzili przesłuchani świadkowie, we wnętrzu pojazdu kierujący nie podporządkowywał się wezwaniom do natychmiastowego zatrzymania, kolejno hamował i przyspieszał oraz zajeżdżał drogę próbującym zatrzymać go funkcjonariuszom, a w jednym przypadku gwałtownie odbił w kierunku radiowozu doprowadzając do zderzenia z nim.
Wówczas, z uwagi na realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu, policjanci zdecydowali się użyć broni służbowej. Padły strzały ostrzegawcze w powietrze, a następnie w kierunku opon uciekającego pojazdu. Niestety, jedna z kul ugodziła siedzącego na tylnym siedzeniu 14-latka, którego hospitalizowano.
-Powołany w sprawie biegły z zakresu medycyny sądowej określił charakter obrażeń jako naruszających czynności narządów ciała na czas poniżej 7 dni – dodaje M. Meler - Dokonana przez Prokuratora analiza użycia broni służbowej, nie wykazała, aby zachowanie funkcjonariuszy wypełniało znamiona przekroczenia uprawnień służbowych. Zgodnie z uregulowaniami art. 47 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, wykonujący służbowe czynności funkcjonariusze byli uprawnieni do jej użycia w sytuacji konieczności zatrzymania pojazdu, stwarzającego zagrożenie dla osób lub mienia, a wykorzystanie innych środków przymusu okazało się niewystarczające.
Należy dodać, że do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Ostrzeszowie przekazane zostały materiały postępowania dotyczące czynu karalnego popełnionego przez 16-latka kierującego samochodem, za którym policjanci podjęli pościg. Postanowienie Prokuratora jest nieprawomocne i stronom przysługuje prawo do jego zaskarżenia.
Fot. KPP Ostrzeszów

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl