2 maja 2024, 04:00

Teraz

12°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Czym ciąć styrodur XPS? Przydatne porady fachowców

Styrodur zazwyczaj sprzedawany jest w dużych płytach. Taka forma jest najbardziej praktyczna, bo pozwala fachowcom idealnie dociąć arkusze i zrobić to w taki sposób, aby straty materiału były jak najmniejsze. Pozostaje jednak pytanie, jaką technikę zastosować i jakimi narzędziami posłużyć się w tym celu. Ilu specjalistów, tyle opinii. Zebraliśmy je, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, który przyrząd będzie dla Ciebie najwygodniejszy w użytkowaniu. 


Cięcie styroduru zaawansowanymi narzędziami 


Jeżeli prowadzisz firmę wykonującą ocieplenia lub planujesz rozpoczęcie takiej działalności, to na pewno zaopatrzysz się w piłę. Tzw. płatnica to wygodne i ergonomiczne w użytku narzędzie, dzięki któremu można z łatwością przeprowadzić cięcie elementów, aby pasowały do konkretnych wymiarów. Dla uzyskania jak najbardziej precyzyjnych wyników, przykładasz płat polistyrenu do ściany i wystająca poza powierzchnię ściany część odcinasz piłą – szybko i dokładnie. Ten krok jest bardzo istotny dla powodzenia późniejszych prac wykończeniowych, chodzi bowiem o to, żeby płyta z odsadzką idealnie do siebie przylegały i żeby nie dochodziło do odchodzenia czy odkształcania się izolacji. 


Innym popularnym narzędziem jest termiczny ploter. Używają go zawodowcy, szczególnie trudniący się obróbką dużych elementów, które są dość wymagające i skomplikowane w obróbce. 


Podstawowym wyposażeniem każdego fachowca jest natomiast nóż termiczny zbudowany z modułu grzewczego oraz ostrza roboczego. Najlepszym wyborem okaże się narzędzie uniwersalne, które będzie zdolne do pracy w różnych temperaturach i obróbki wszystkich typów styroduru. 


Obróbka styroduru metodami domowymi 


Jeżeli nie jesteś zawodowcem, a styrodur wykorzystujesz do prac na użytek własny, to pewnie nie planujesz inwestycji w drogie narzędzia. Na szczęście styrodur XPS https://www.diamondexpert.pl/kategoria/styrodur-xps/ jest materiałem o takich parametrach, że bez trudu można obrabiać go metodami domowymi. Jest to dość trudne i nie daje aż tak dobrych efektów jak korzystanie z noży termicznych czy ploterów, jednak na małą skalę wystarczające będą np. brzeszczoty z małymi ząbkami. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że często szarpie krawędzi płyt styrodurowych, przez co wyglądają one mało estetycznie. Z drugiej strony wygląd elementów nie będzie tak ważny, gdy prace przeprowadzasz np. w budynku gospodarczym czy szopie narzędziowej. 


Nietypowe sposoby cięcia styroduru 


Nietypowym, lecz znanym sposobem cięcia styroduru jest korzystanie z drutu oporowego oprawionego lutownicą. Najlepiej sprawdza się w przypadku małych detali.

Autor: redakcja@radiosud.pl