2 maja 2024, 01:18

Teraz

14°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Wielopiła - niezastąpiona maszyna w każdym zakładzie stolarskim

Przemysł drzewny i związana z nim produkcja stolarki stały się w ostatnich latach jednymi z najszybciej rosnących sektorów polskiej gospodarki. Ważnym czynnikiem, który na to wpłynął, była poprawa efektywności przedsiębiorstw tej branży. Wysokiej klasy maszyny były jednym z głównych czynników, pozwalających na zwiększenie konkurencyjności polskich stolarni. Jaki sprzęt jest najczęściej spotykanym elementem tego procesu? Specjaliści wskazują, że do grona tego typu urządzeń, niezastąpionych nawet w niewielkich zakładach, należy niewątpliwie wielopiła do drewna.


Wielopiła do drewna - podstawowe informacje


Wielopiła (zob. https://maszyny-stolarskie.com.pl/wielopily/) jest modyfikacją piły tarczowej - jednego ze znanych od dawna narzędzi przemysłu drzewnego. Dzięki zastosowaniu całego zespołu tarczowych pił tnących możliwe jest dokonywanie jednocześnie kilku jednoczesnych równoległych cięć desek lub materiału drzewnego. Jednocześnie precyzyjny system przenośników pozwala na dokładne prowadzenie przecinanego materiału, co pozwala na eliminację części późniejszych czynności związanych z obróbką materiału drzewnego.


Wielopiła do drewna stosowana jest zarówno w zakładach tartacznych, jak i w produkcji stolarki. Zastosowanie tego urządzenia w produkcji tarcicy umożliwia znaczący wzrost wydajności względem zakładów stosujących tradycyjne traki. W najnowszych modelach stosuje się przy tym zaawansowane rozwiązania, na przykład zautomatyzowane podajniki materiału, zapewniające lepszą wydajność i zwiększające bezpieczeństwo pracy. W pracy zakładu stolarskiego wielopiła do desek ma za zadanie wykonywanie precyzyjnych cięć, przy zachowaniu odpowiedniej jakości wykonywanych elementów. W praktyce w stolarstwie urządzenie to stosowane jest najczęściej do podziału desek o dużych gabarytach na mniejsze elementy drewniane (mniejsze deski, listwy, części produkowanych wyrobów, o ile te ostatnie mają znaczące rozmiary).


Podstawowe zalety wielopiły


Należy zwrócić uwagę na zwiększenie wydajności, jakie daje wielopiła w zakładach produkujących stolarkę. Jednoczesne prowadzenie kilku cięć umożliwia błyskawiczny podział obrabianego materiału na mniejsze elementy, pozwalając na znaczne oszczędności czasu pracy. Regulowanie odstępów pomiędzy ostrzami pozwala przy tym na szybkie dostosowanie linii produkcyjnej do nowych potrzeb i zwiększenie elastyczności działań produkcyjnych.


Nie bez znaczenia są kwestie bezpieczeństwa - nowoczesna wielopiła do drewna pozwala na redukcję udziału w procesach personelu, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków przy pracy. Jednocześnie możliwe jest znaczące zwiększenie wydajności wykonywanych prac produkcyjnych, przy zachowaniu lub nawet zwiększeniu precyzji obróbki wytwarzanych elementów.


 

Autor: redakcja@radiosud.pl