29 marca 2024, 07:53

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Rada Miejska uchwaliła nową sieć szkół

Przy jednym głosie wstrzymującym się, Rada Miejska w Ostrzeszowie przyjęła 23 lutego uchwałę dostosowującą sieć szkół podstawowych i gimnazjów do wymogów nowego ustroju szkolnego. Według burmistrza Mariusza Witka, zaaprobowane rozwiązanie jest w obecnych warunkach optymalne. Zgodnie z podjętą uchwałą, funkcjonujące na terenie gminy gimnazja zakończą działalność 31 sierpnia tego roku, a 1 września włączone zostaną do powołanych ośmioletnich szkół podstawowych. Gimnazjum nr 1 im. Janusza Korczaka włączone będzie do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, Gimnazjum nr 2 im. Karola Wojtyły – do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Dąbrowskiej, a Gimnazjum im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedlikowie – do tamtejszej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka . Jak zapewniono w uzasadnieniu do uchwały, w żadnej ze szkół nie będzie potrzeby wprowadzenia zmianowości. Liczba pomieszczeń odpowiadać będzie bowiem liczbie oddziałów.
-Są pewne obawy, są pewne zagrożenia, są pewne niejasności - przyznał burmistrz Mariusz Witek – Szybkość wprowadzania tej reformy może siać wątpliwości, czy wszystko zostanie dobrze zrobione. Niewątpliwie wszystkie samorządy muszą coś zrobić. Różne rozwiązania są w różnych samorządach. Szczęśliwie się stało, że w wyniku decyzji podejmowanych w poprzednich latach, nie mamy większego problemu z wprowadzeniem tej reformy.
Burmistrz zapewniał, że władze dołożą wszelkich starań, by reforma została wprowadzona nie tylko zgodnie z prawem, ale też jak najmniejszym kosztem i z korzyścią dla uczniów. Za przyjęciem uchwały w proponowanej formie opowiedzieli się wszyscy radni, za wyjątkiem Beaty Calińskiej, która podzieliła się obawami wyrażanymi w rozmowach z nią przez nauczycieli.
-Relacje między nauczycielami zostaną zaburzone. One już w tej chwili właściwie są zaburzone. Już w tej chwili prowadzi to do swoistego wyścigu szczurów, dążenia do tego, by utrzymać się na swoim stanowisku pracy. Sprawia to, że nie tylko nauczyciele gimnazjów będą w przyszłości zagrożeni utratą pracy, ale również nauczyciele szkół podstawowych.
Radna i jednocześnie nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 1 krytykowała też publiczne omawianie i weryfikowanie kwalifikacji osób pracujących w szkołach.
-Wpływa to już w tej chwili na niewłaściwą atmosferę wśród nas. Ludzie są wobec siebie bardzo nieufni. Myślę, że w przyszłości może się to odbić także na dzieciach, chociaż oczywiście jesteśmy ludźmi wykształconymi, mądrymi i inteligentnymi i to powinno być oddzielone. Niemniej jednak ma to pewien wpływ na to, jakie będziemy mieli nastawienie do pracy.
Do słów tych odniósł się wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Kokoszko.
-Nauczyciel też musi pamiętać, że szkoła dzisiaj to nie jest miejsce, do którego kiedyś przychodził i kończył emeryturą. Szkoła dzisiaj zależy od uczniów. To jest zakład pracy. Jeżeli my mamy uczniów, mamy kogo uczyć. Każdy, kto decyduje się po studiach zostać nauczycielem musi o tym pamiętać. Wiadomo, że to nie są dzisiaj łatwe sprawy, ale kiedyś też nie były, zawsze były zgrzyty w gronie nauczycieli.
Głos w dyskusji zabrał także przewodniczący Rady Edward Skrzypek.
-Obecny dyrektor gimnazjum będzie do momentu wygaszenia gimnazjów zastępcą dyrektora szkoły podstawowej i też będzie musiał jakoś zadbać o swoich pracowników. Myślimy o wszystkich pracownikach, nie tylko tych pracujących w szkołach podstawowych, żeby ta reforma przeszła z jak najmniejszym bólem, chociaż na pewno jakieś niespodzianki będą. Ja obawiam się czegoś, co nie jest w naszej gestii, a mianowicie wyjścia ósmej klasy i zbicia roczników gimnazjum. To jest problem, tu chyba ktoś nie pomyślał. To będą dwa roczniki, a szkół średnich nagle nie przybędzie, nikt ich nie wybuduje
Przyjmując przedłożoną im uchwałę radni zaakceptowali też granice obwodów szkolnych, które obowiązywać będą do 1 września 2019 roku. Wówczas bowiem swoją działalność zakończy Szkoła Podstawowa nr 3 w Ostrzeszowie, a rozpocznie Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rojowie.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl