8 maja 2024, 01:46

Teraz

10°

Fakty

A A A

REGION: Powstała WERSAL SCHOOL

Od niedawna przy Fabryce Mebli Wersal działa przyzakładowa jednostka edukacyjna „WERSAL SCHOOL”. Kształcenie młodzieży na poziomie branżowej szkoły I i II stopnia realizowane jest w zawodach: tapicer, stolarz oraz krawiec.


 


WERSAL SCHOOL opiera naukę zawodu na profesjonalnym podejściu do młodzieży. Obok instruktorów praktycznej nauki zawodu, całość wzbogacono o pedagoga oraz doradcę zawodowego, który koordynuje organizację praktycznej nauki zawodu oraz czuwa nad organizacją egzaminów. Idea połączyła ze sobą naukę, pierwszy zarobek, a także integrację poprzez udział w wyjazdach i spotkaniach.
 


- W momencie kiedy pojawiła się możliwość współpracy z liderem rynku meblowego, z „Wersalem”, podjęłam wyzwanie – opowiada Monika Józefowska, menadżer kształcenia zawodowego i doradca zawodowy WERSAL SCHOOL, która do niedawna związana była ze szkółką tapicerską Livello. Jak sama przyznaje, tamto dzieło pozostaje w dobrych rękach. - Powstaje nowa formuła szkoły przyzakładowej. Skupiamy się na trzech zawodach: tapicer, stolarz oraz krawiec. Młodzież na poziomie szkoły branżowej I stopnia może odbywać praktyczną naukę zawodu. Zorganizowaliśmy to w ten sposób, że młodzież z powiatu wieruszowskiego, branżowa szkoła przy „Staszicu”, odbywa naukę zawodu w Pieczyskach, natomiast młodzież z powiatu kępińskiego odbywa taką naukę w firmie matce – nie sposób ją przeoczyć, bo to wręcz miasteczko produkcyjne w miejscowości Jankowy. Kształcenie zakończy się egzaminem. Ten egzamin będziemy organizować na terenie firmy. Niwelujemy w ten sposób pewne sytuacje stresowe. Chcemy stworzyć absolutnie nową formułę. Formułę, która będzie szyta na miarę cech pscychofizycznych młodego człowieka.


 


Obecnie WERSAL SCHOOL tworzy blisko 30-osobowa grupa młodzieży. Inicjatywa z czasem ma się powiększać. - Ferie to okres kiedy młodzież nie tylko poszukuje szkoły, ale też poszukuje miejsca praktyk – mówi Monika Józefowska. - Zapraszam do kontaktu bezpośredniego ze mną bądź z kadrami firmy. W klasie pierwszej, kiedy przychodzi do nas taki młody człowiek, organizujemy naukę zawodu w ten sposób, że mamy pracę 1/1. Każdy uczeń jest przyporządkowany konkretnemu tapicerowi, osobie, która zna ten fach od podszewki. W klasie drugiej uczniowie pojedyncze elementy już wykonują samodzielnie, natomiast w klasie trzeciej, młodzież włączona jest w proces produkcji. Drugim imieniem tej firmy jest jakość. Nie chodzi tylko o wyprodukowanie „jakiegoś” produktu tapicerowanego, tylko takiego, który jest zgodny z najwyższymi standardami firmy, z naciskiem na jakość.


Jak całość łączy się ze szkołą? Placówka wyznacza okres praktyk. Najpierw należy zgłosić się do szkoły, następnie wybieramy pracodawcę, który będzie mógł udzielać praktycznej nauki zawodu. - Uczeń to tak naprawdę młodociany pracownik, którego chroni kodeks pracy – kontynuuje Monika Józefowska. - To jest praca odpłatna. Wynagrodzenie młodocianego pracownika na poziomie klasy pierwszej to nie mniej niż 5% średniego wynagrodzenia, w klasie drugiej 6%, w klasie trzeciej 7%. Oczywiście podkreślam, że nie mniej, bo może być więcej. Czasami mogą to być naprawdę fajne pieniądze.


WERSAL SCHOOL to nie tylko nauka zawodu, ale i dobra atmosfera połączona z regularną integracją. Uczniowie byli już na wyścigach gokartów, grupa przygotowuje się na wyjazd na targi meblowe. W planie był kulig, ale niestety śnieg zdążył stopnieć. - Warto nas obserwować, bo o wszystkim będziemy informować na bieżąco. Żyjemy szkołą i pracą, bo oczywiście oceny też się pojawiają, ale całość łączymy wspaniałymi relacjami.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl