16 kwietnia 2024, 08:15

Teraz

Fakty

A A A

ROJÓW: Zabytkowy dworek może odzyskać dawną świetność

Sala koncertowa, biblioteka z czytelnią oraz przestrzeń wystawowa – wszystko to, i jeszcze znacznie więcej, znaleźć się ma już za kilka lat w zabytkowym dworku w podostrzeszowskim Rojowie. Złożony przez Fundację Nauki i Edukacji „Lemat” wniosek o dofinansowanie renowacji obiektu pozytywnnie przeszedł ocenę formalną i w ciągu najbliższych kilku miesięcy okaże się, czy pieniądze na ten cel zostaną przyznane. Dworek powstał pod koniec XVIII wieku. Przez ponad 200 lat zamieszkiwany przez właścicieli rojowskiego majątku. Podczas II wojny światowej stacjonowali tam żołnierze II Batalionu 28 pułku piechoty Strzelców Kaniowskich z Sieradza. Po wojnie natomiast stał się miejscem zamieszkania dla pracowników państwowego gospodarstwa rolnego, a następnie siedzibą klubu, w którym organizowano okolicznościowe imprezy. Jego obecny stan w niczym nie przypomina czasów dawnej świetności. Proces popadania dworku w ruinę postanowili zatrzymać członkowie Stowarzyszenia „Lemat”, którzy zdają sobie jednak sprawę, że łatwo nie będzie.
-Budzi to wielkie przerażenie, ale po to są wyzwania, aby sobie je stawiać. Jest to wyzwanie, które podjęliśmy - przekonuje wiceprezes Fundacji Tomas Motyl – Pomysł, w dużym uproszczeniu, polaga na tym, aby stworzyć tutaj ośrodek kulturalny, w którym ludzie mogą się spotkać się zarówno z kulturą, jak również z innymi ludźmi.
Gotowa jest już koncepcja zagospodarowania obiektu po jego ewentualnej renowacji.
-Ma się tam znaleźć sala koncertowa, sala taneczno-ruchowa, klub kulinarny, świetlica z biblioteką i przestrzeń wystawowa, na której chcielibyśmy pokazywać dorobek kulturalny ludzi z Ostrzeszowa i okolic.
Wartość inwestycji szacowana jest na około dwa miliony złotych. Jeżeli Urząd Marszałkowski w Poznaniu przyzna dofinansowanie, pokryje ono nawet do 85% kosztów. Jak wynika z wypowiedzi T. Motyla, jest osoba skłonna dołożyć pozostałe 15-20%.
-Chcielibyśmy zachować przede wszystkim charakter i główne założenia konstrukcyjne – podkreśla T. Motyl – Samo wnętrze i wyposażenie byłoby już nowoczesne, ekologiczne i oszczędne. Przyświetla nam cel, aby zachować kwintesencję tego, czym ten dworek jest, przy wykorzystaniu nowoczesnych materiałów i urządzeń.
W przypadku uzyskania dofinansowa, już jesienią tego roku mogłyby ruszyć procedury przetargowe, a po ich zakończeniu prace renowacyjne. Jest szansa, że dworek odkryłby swoje nowe oblicze już za około dwa lata. Za naszym pośrednictwem, członkowie Fundacji „Lemat” pragną podziękować osobom wspierającym merytorycznie ich inicjatywę – dr. Wiesławowi Przybyle, Jerzemu Krzywaźni oraz radnemu Mikołajowi Grzybowi. Ponadto, o kontakt z Fundacją proszeni są wszyscy posiadacze historycznych zdjęć dworku. W zakładzie fotograficznym Grzegorza Kosmali w Ostrzeszowie zostaną wykonane ich cyfrowe odbitki, które następnie trafią m.in. do Internetu.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl