28 marca 2024, 20:17

Teraz

10°

Rozrywka i oświata

A A A

WIERUSZÓW: Koncert z okazji 40-lecia orkiestry

Koncert z okazji 40-lecia ciągłości istnienia Orkiestry Dętej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieruszowie odbył się w niedzielny wieczór na terenie Wieruszowskiego Domu Kultury. Do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu zostali zaproszeni przyjaciele, sympatycy, sponsorzy oraz rodziny muzyków.

Orkiestra z Wieruszowa, do czego zresztą przyzwyczaiła nas w ostatnich latach, pokazała klasę. Było nastrojowo, czasem z pazurem i nutą wspomnień. Zebrani mogli posłuchać światowych tematów muzycznych, ale nie zabrakło też hymnu strażaków czy tradycyjnego poloneza. Koncert został podzielony na dwie części – w galowych mundurach a później w nieco luźniejszej i równie eleganckiej odsłonie. W przerwie między koncertowaniem z życzeniami do muzyków pospieszyli włodarze gminy, którzy obok ciepłych słów przekazali na rzecz orkiestry 2 tys. zł z publicznej kasy.

Uczestnicy niedzielnego występu mogli dowiedzieć się nieco bliżej o losach muzykalnej formacji z Wieruszowa. A zatem niech również nasi czytelnicy przypomną sobie albo dowiedzą się jak to było. Historię odczytano w ramach niedzielnego koncertowania.

„W 1910 roku ziściły się marzenia wieruszowskich strażaków o posiadaniu własnej orkiestry dętej. Zakupiono instrumenty i zaczęto ćwiczyć pod batutą p. Pilcha, wieruszowskiego nauczyciela. Już po kilku miesiącach można było usłyszeć muzyków na strażackich uroczystościach oraz podczas popularnych w tamtych czasach majówkach. Niestety, wraz z nadejściem I Wojny Światowej zespół przestał istnieć, a wszystkie instrumenty zostały rozkradzione.

Orkiestra reaktywowała się w 1925 roku. Ze zgromadzonych funduszy zostało zakupionych 30 instrumentów oraz pełne umundurowanie dla 30 muzyków. Ich kapelmistrzem został Franciszek Otorowski, wojskowy muzyk orkiestry pułkowej z Kowla. Już po półrocznej nauce orkiestra uświetniała uroczystości strażackie, grała na lokalnych imprezach, a także w każdą majową niedzielę od godziny 4.00 nad ranem towarzyszyła wieruszowskim strażakom w ćwiczeniach bojowych. Muzycy przygrywali również podczas wielkich zjazdów straży pożarnych w Kępnie i w Ostrzeszowie, dając koncerty dla mieszkańców i przyjezdnych. Wybuch II Wojny Światowej był końcem drugiej orkiestry dętej w Wieruszowie.

Trzecia, obecna Orkiestra Dęta przy OSP w Wieruszowie powstała w 1977 roku za staraniem strażaków oraz Klemensa Żubra, pierwszego dyrygenta. Orkiestra złożona z 30 muzyków obsługiwała uroczystości gminne, strażackie i kościelne, brała udział w przeglądach wojewódzkich oraz dwukrotnie uświetniała pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę w roku 1979 i 1983. Podczas prawie 40-letniego istnienia i działania wieruszowskiej Orkiestry Dętej kilkakrotnie zmieniał się jej dyrygent. Po Klemensie Żubrze dyrygenturę objął niezwykle utalentowany Nikodem Kilnar z zakonu Ojców Paulinów. Po nim kolejno następowali: ojciec Klemens Dzikowicz, druh Ireneusz Płuska, druh Krzysztof Bezen, Jarosław Strzała oraz od 2013 roku obecny kapelmistrz Konrad Józef Grygowski.

Orkiestra rozwija się i „odmładza” wprowadzając w swoje szeregi młodych muzyków, którzy kontynuują piękną tradycję grania przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieruszowie. Poprzez częste próby, musztrę oraz warsztaty, muzycy doskonalą swoje umiejętności grania na instrumentach oraz poprawiają jakość prezencji podczas uroczystości samorządowych, strażackich i kościelnych. Z uwagi na szeroki repertuar utworów oraz coraz lepszy poziom ich wykonywania orkiestra często zapraszana jest do uczestnictwa w lokalnych imprezach, a także reprezentowania miasta i gminy Wieruszów na terenie województwa oraz całej Polski.

Orkiestra jest pomysłodawcą i pierwszym organizatorem Ognisk Patriotyzmu w Wieruszowie z okazji 11 listopada, oraz letnich koncertów orkiestr dętych na rynku wieruszowskim wraz z Wieruszowskim Domem Kultury oraz współpomysłodawcą i organizatorem Dni Floriańskich. W minionym roku zespół miał zaszczyt otworzyć i po raz pierwszy wystąpić w profesjonalnej sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej, Dziecięcy Uniwersytet Artystyczny organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Filharmonię Łódzką. W rozliczeniu otrzymała dwie tuby.”

Muzycy orkiestry zapowiadają, że to nie ostatni akcent związany z obchodami 40-lecia. O kolejnych wydarzeniach dowiemy się już niebawem.

Autor: wieruszow@radiosud.pl