29 marca 2024, 02:44

Teraz

Rozrywka i oświata

A A A

REGION: Nowy sezon warsztatowy z ARTwarium

Bezpłatne warsztaty muzyczne, dziennikarsko – medialne, koncerty akustyczne w sieci oraz festiwal LOKAL - młodzież ze Stowarzyszenia ARTwarium rozpoczyna nowy sezon warsztatowy! W drugiej połowie maja rozpoczyna się kolejny projekt kulturalny  „BACKSTAGE MUZYCZNY”.

Stowarzyszenie ARTwarium w nowej formule chce zaoferować młodym muzykom propozycję realizacji ich artystycznych zamiłowań. Odpowiedzią na ich potrzeby ma stać się montaż utworów granych akustycznie oraz próba ukształtowania zespołu muzycznego w ramach warsztatów. Warsztaty skierowane będą dla dwóch grup wiekowych: dzieci i młodzieży. Działania skupiać się będą również na rozszerzeniu działalności funkcjonującego radia internetowego BRALIN FM, budowy sieci radia internetowego w regionie we współpracy z młodzieżą z sąsiednich powiatów oraz realizacji warsztatów dziennikarsko – medialnych.
Finałem projektu będzie organizacja festiwalu muzycznego regionalnych zespołów i solistów – „LOKAL”, znanego i cieszącego się powodzeniem w szczególności wśród młodszej części mieszkańców. Wzorem poprzedniej edycji impreza będzie miała miejsce w plenerze.

Projekt składać się będzie z dwóch głównych komponentów. Pierwszy element: realizacja serii nagrywanych koncertów akustycznych – „acoustic scene”, kreowanych przez młodych dla młodych i finalizujący owe przedsięwzięcie festiwal „LOKAL” oraz drugi element: otwarcie katedry muzycznej w ramach której w zmienionej niż dotychczas funkcjonującej formule rozpoczęta zostanie praca z ukształtowaną grupą młodych osób chcących grać w zespole muzycznym. Poszczególni instruktorzy obejmą opieką merytoryczną wokalistów, gitarzystów, perkusistów, osoby grające na instrumentach klawiszowych itd. Znajdzie się też miejsce na tradycyjne warsztaty muzyczne i naukę gry na poszczególnych instrumentach oraz naukę śpiewu.

- Poprzedni rok projektowy był dla Artwarium rekordowy pod względem ilości zrealizowanych projektów indywidualnie i w partnerstwie oraz środków finansowych jakie udało się nam pozyskać. W tym sezonie na początku celujemy w tradycyjne formy warsztatowe, ale oprócz zaplanowanych w projekcie działań mamy nadzieję na rozszerzenie oferty ciekawych wydarzeń skierowanych do młodzieży naszego regionu także w aspekcie międzynarodowym. Ten rok to także formalne pięć lat funkcjonowania organizacji stąd na koniec roku planujemy przypomnieć mieszkańcom co udał się nam osiągnąć przez ten okres. Może znajdzie się też miejsce na atrakcyjną niespodziankę dla osób nie tylko z naszego powiatu – komentuje Dawid Kosakiewicz koordynator projektu.

Stowarzyszenie chce dać szansę podzielenia się twórczością tym osobom, zespołom, które są interesujące muzycznie, które być może zostaną odkryte gdzieś w piwnicy, czy małym klubie podczas koncertu dla znajomych i rodziny. Przed każdą próbą nagrania filmowego utworów muzycznych uczestnicy specjalnie utworzonej grupy operatorskiej stworzą wspólnie krótką zajawkę, przedstawiającą solistę czy zespół w sposób niestandardowy w ciekawej formie, której będzie bohaterem. Publiczna projekcja filmu odbywać się będzie w sieci internetowej: na kanale YouTube oraz stronie internetowej stowarzyszenia.

Wszelkie informacje dotyczące projektów ARTwarium można znaleźć na stronie internetowej na fanpage’u na portalu społecznościowym facebook. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 23 maja – wtorek godz. 18:00 w Świetlicy „Tęcza” w Bralinie, przy ul. Lipowa 14a. Zapisy również pod nr tel.: 793114877 i na e-mail: artwarium@onet.pl

Projekt „Backstage muzyczny” będzie realizowany dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w ramach otwartego konkursu ofert na wspieranie zadań publicznych Gminy Bralin w dziedzinie kultury.

Oto krótka charakterystyk planowanych zajęć:
Katedra muzyczna
- instrumenty klawiszowe – pianino, organy, keyboard
- gitara klasyczna, akustyczna, basowa i elektryczna
- nauka śpiewu
- perkusja
- zespoły muzyczne – budowa i wsparcie
- seria koncertów acoustic scene z udziałem lokalnych muzyków

Warsztat dziennikarsko - medialny
- montaż radiowy i telewizyjny
- przygotowanie newsów, wydawanie serwisów informacyjnych
- podstawy sztuki prezenterskiej w radiu i telewizji
- praca z kamerą/mikrofonem
- obsługa sprzętu radiowo-telewizyjnego
- praca w zespole realizacyjnym
- posługiwania się językiem radia, telewizji i filmu
- tworzenie mini scenariuszy radiowych i telewizyjnych
- tworzenie informacyjnych/publicystycznych/rozrywkowych programów
- tworzenie i pracy w internetowych rozgłośniach radiowych oraz stacjach telewizyjnych
- tworzenie reportaży
- praca w studiu emisyjnym i nagraniowym


Program warsztatów Artwarium 2017
Warsztaty filmowe dziennikarskie ARTwarium 2017

Autor: witek.rybczynski@radiosud.pl