24 kwietnia 2024, 17:47

Teraz

10°

Rozrywka i oświata

A A A

OSTRZESZÓW: O problemie alkoholowym w Bibliotece Publicznej

22 lutego Bibliotekę Publiczną w Ostrzeszowie ponownie odwiedziła Barbara Gruszka – trenerka personalna, mentorka i autorka książek. Tematem prelekcji  był problem alkoholowy i sposoby radzenia sobie z nim. Posługując się konkretnymi przykładami, znanych jej osobiście osób, B. Gruszka wyjaśniała, co może leżeć u podstaw nadużywania alkoholu i jakie zmiany w funkcjonowaniu rodziny mogą przyczynić się do poprawy sytuacji. Z jej obserwacji wynika, że ludzie bardzo często starają się nie dostrzegać problemu, a tym samym potrzeby podjęcia z nim walki. Niezwykle ważna jest w tym przypadku postawa najbliższego otoczenia osoby pijącej.
-To, co jest ważne to przede wszystkim wzięcie odpowiedzialności nie za drugą osobę – przekonywała B. Gruszka – Jeżeli ktoś się poświęca na rzecz rodziny, że kobieta zatraca swoje życie to robi największy błąd życiowy. Dlatego, że ona traci swoje życie, a drugiej osobie tym nie pomoże. To kobieta musi stać się tą silną postacią, żeby stanąć mocno na nogach. Jeżeli jej życie będzie fascynujące to druga osoba stanie z boku i powie „kurczę, ale ona fajnie żyje, a ja ciągle jestem na kacu”.
B.
Gruszka uważa, że jeśli metody perswazji nie przynoszą pozytywnych rezultatów pozostaje terapia szokowa.
-Osobom, które mają problem alkoholowy trzeba pomóc stworzyć ich wizję życia – radziła – W codzienności oni nie dostrzegają co się dzieje z ich organizmem. Terapią szokową jest na przykład zaprowadzenie do hospicjum, czy gdziekolwiek tam, gdzie ludzie umierają. W tym momencie pokazujemy i mówimy „zobacz, tak wygląda twój organizm, tak będzie wyglądał za dziesięć lat, jeśli dalej tak będziesz postępował”.
Spotkanie nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział zaledwie kilka osób. Miało to jednak swoje plusy. Każdy z uczestników mógł bowiem podzielić się swoją historią i wysłuchać rad skierowanych bezpośrednio do siebie. Istotna była ponadto możliwość polemizowania z tezami stawianymi przez B. Gruszkę. Dzięki temu prelekcja przekształciła się z czasem w dyskusję dotyczącą już nie tylko uzależnień, ale także mechanizmów działania człowieka czy metod uczenia się pozytywnego myślenia i budowania udanego życia.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl