22 lipca 2024, 17:06

Teraz

24°

Fakty

A A A

REGION: 15 mln zł trafi do miejscowości powiatu wieruszowskiego, w których dawniej były PGR-y

Prawie 15 mln zł trafi do miejscowości powiatu wieruszowskiego, na terenie których funkcjonowały przed lata Państwowe Gospodarstwa Rolne.


Symboliczne czeki z kwotami na zaplanowane zadania zostały rozdane w piątkowe popołudnie na terenie Szkoły Podstawowej w Czarnożyłach w powiecie wieluńskim. Z samorządowcami regionu spotkał się minister Waldemar Buda oraz poseł Paweł Rychlik.


Jedna z największych dotacji, opiewająca na kwotę 8 mln zł, trafi do Starostwa Powiatowego w Wieruszowie. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont drogi w Teklinowie. Starosta wieruszowski Stefan Pietras: - Nareszcie, po długich staraniach otrzymamy dofinansowanie i tak długo oczekiwaną drogę dla mieszkańców powiatu i dla wszystkich, którzy się po niej poruszają. Myślę, że już w najbliższym czasie będziemy przystępować do przetargu, bo posiadamy pozwolenie na budowę. Cały czas byliśmy gotowi, żeby to robić, teraz będziemy gotowi na to finansowo. My musimy dostosować się do obecnych warunków, ale myślę że ten plan, jaki mieliśmy - od wiaduktu nad "ósemką" w kierunku Wieruszowa uda się w większości zrobić. Projekt jest bardzo fajny. Myślę, że spełni miejscowe oczekiwania.


Mieszkańcy tej części gminy Wieruszów zyskają podwójnie, bowiem gmina Wieruszów otrzyma prawie 2 mln zł na drogę relacji wiadukt S8 - Lubczyna (wylot przy boisku za salą OSP). - Jest to droga łącząca ze sobą dwie miejscowości - mówił obecny w Czarnożyłach naczelnik Wydziału Inwestycji w UM w Wieruszowie Tomasz Jezierski. - Chodzi oczywiście o Lubczynę i Jutrków. Droga będzie alternatywnym ciągiem dla poruszania się pomiędzy tymi miejscowościami. Do tej pory gmina ponosiła spore koszty związane z utrzymaniem tego ciągu. Zawsze były to niewystarczające prace, dlatego postanowiliśmy złożyć wniosek. Udało się. Miejmy nadzieję, że te pieniądze pozwolą na utrzymanie tej drogi w odpowiednim standardzie.


Blisko 2,8 mln zł otrzyma samorząd Lututowa na modernizację miejskiego targowiska. - Ogromnie się cieszę z wysokości tego wsparcia, to bardzo duża kwota - mówił burmistrz Marek Pikuła. - Z pewnością wystarczy na zamierzoną budowę targowiska. To targowisko z ponad 6-wieczną tradycją. Warunki, w jakich odbywają się teraz targi, są bardzo złe. Mamy już praktycznie przygotowaną dokumentację, bo ten temat podjęliśmy już 2 - 3 lata temu. Zabrakło nam środków ze względu na ogromną inflację i skokowe ceny stali. Nadarzyła się okazja, aby ponownie podjąć ten temat. To zadanie będzie dedykowane wszystkim handlującym oraz kupującym na tym targowisku.


Samorząd Bolesławca otrzyma blisko 2 mln zł na przebudowę dróg. 

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl