27 listopada 2021, 01:12

Teraz

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: 4-lata Green Service

Skoszą trawnik, wypielęgnują krzewy, posprzątają i po wszystkim nie zedrą z kieszeni. Wieruszowska Spółdzielnia Socjalna „Green Service” rozwinęła skrzydła i oferuje swoje usługi w szerokim zakresie, zapewniając przy tym pracę 12-osobowej załodze. Większość zatrudnionych to osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. 

15 września 2020 r. minęły dokładnie 4 lata od powołania wieruszowskiej spółdzielni do zadań specjalnych. W tym czasie jej uczestnicy nabrali odpowiedniego doświadczenia a także zaopatrzyli się w niezbędny sprzęt. Spółdzielnia usługi świadczy na rzecz sektora publicznego oraz prywatnego. - Działalność spółdzielni na dobre wpisała się już tutaj jako podmiot gospodarczy na terenie gminy Wieruszów, ale nie tylko – przyznaje prezes Marek Kłoczaniuk. - Działamy na terenie powiatu wieruszowskiego i również w ościennych powiatach. Zakupiliśmy w tym czasie dużo sprzętu, pozyskaliśmy na niego środki. Dzisiaj możemy się pochwalić, że posiadamy pełne wyposażenie do obsługi boisk sportowych, stadionów i parków. 

Spółdzielnia przez większą część dnia działa na rzecz Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki czy samorządu. Specjaliści od zieleni przyjmują także zlecenia od osób prywatnych. - Mamy dużo zleceń związanych z pielęgnacją przydomowych ogródków, żywopłotów, trawy, klombów. Świadczymy usługi na rzecz wspólnot mieszkaniowych: sprzątamy klatki schodowe, pielęgnujemy teren wokół budynków – wymieniał Kłoczaniuk. 

Ideą powstania podmiotu, powołanego przez gminę Wieruszów i Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc” było zatrudnienie osób z niepełnosprawnością. Obecnie stanowią oni 90% 12-osobowej załogi. - Współpracujemy ze stowarzyszeniem, z panią Henryką Sokołowską, z którą wymieniamy się pracownikami, jeśli jest taka potrzeba, bo wiadomo, że nie każdy się sprawdzi – mówi prezes i jednocześnie zaznacza, że usługi oferowane przez spółdzielnię nie należą do najdroższych. - Podcięcie krzaków to koszt już nawet kilkudziesięciu złotych. Szczegółowy cennik znajduje się na naszej stronie internetowej: greenservice-wieruszow.pl. To są naprawdę małe pieniądze, nie jesteśmy jakąś instytucją dochodową, aby zdzierać pieniądze, ale aby świadczyć usługi i aby nasi uczestnicy mieli zatrudnienie. 

Spółdzielnia obok zleceń utrzymuje się z zewnętrznych dofinansowań. Głównym źródłem dochodów są usługi świadczone na rzecz stadionu i gminy Wieruszów. - Myślę, że w tej chwili osiągnęliśmy już taki pułap, że posiadamy sprzęt w 100% i w przyszłym roku będziemy startować w przetargach dotyczących utrzymania obiektów sportowych w sąsiednich gminach – zapowiedział Marek Kłoczaniuk. Pracownicy spółdzielni na bieżąco zajmują się utrzymaniem murawy na kompleksie lekkoatletycznym w Wieruszowie. To doświadczenie z pewnością przełożą na inne areny. 

Autor: wieruszow@radiosud.pl