26 września 2020, 13:58

Teraz

13°

Fakty

A A A

MIKSTAT: 700 osób w Mikstacie będzie przebadanych w kierunku Covid-19

700 nowych osób jest wymazywanych dzisiaj w punkcie Check & Go, który ustawiono w Mikstacie przy boisku sportowym. Cztery zespoły wymazowe z Wojsk Obrony Terytorialnych obsługują 100 osób na godzinę. Wiele z wytypowanych osób to obcokrajowcy, ale nie tylko.

Wszystko rozpoczęło się tydzień temu podczas zorganizowanej akcji wymazowej na terenie Mikstatu. Na około 700-800 osób, prawie połowa okazała się dodatnia i zarażająca. Z ponad pół tysiąca osób, które są wymazywane dzisiaj, miał wcześniej kontakt z zakażonymi. Ponad 100 osób zgłosiło się dobrowolnie poprzez ostrzeszowski sanepid.

Na miejscu pojawiły się patrole prewencji, które pilnują osób przebywających na kwarantannie oraz czy są przestrzegane zapisy z rozporządzenia, które jutro ma wejść w życie. Jedno z nich dotyczy obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Co ciekawe, patronem gm. Mikstat jest św. Roch, który w założeniach kultu, miał chronić mieszkańców przed zarazą. Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii nie odbędzie się tradycyjny odpust ze święceniem zwierząt, co cieszyło się dużą popularnością wśród mieszkańców regionu.

dla Radia SUD Marek Radziszewski.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl