28 stycznia 2022, 00:28

Teraz

Fakty

A A A

KĘPNO: 76. rocznica „Krwawej Nocy Kępińskiej”

19 października w Kępnie odbyły się uroczystości związane z 76. rocznicą „Krwawej Nocy Kępińskiej”. Pod tablicą pamiątkową uczczono pamięć ofiar pomordowanych przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa. Organizatorem uroczystości było Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej oraz Urząd Miasta i Gminy w Kępnie.

Złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą przy ul. Magnuszewskiego poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Marcina w Kępnie. W uroczystościach jak każdego roku udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej, poczty sztandarowe, liczne delegacje oraz rodziny osób pomordowanych.

Do wydarzeń z 1945 roku nawiązał prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej Marian Lorenz. W intencji pomordowanych modlił się ks. Jerzy Palpuchowski.

Poniedziałkowe uroczystości przypomniały mieszkańcom Kępna o 19 października 1945 r, kiedy to w kępińskiej restauracji „Oberża pod Białym Łabędziem”, zastrzelonych zostało dwóch funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Powodem tej egzekucji były akcje prowadzone przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Kępnie przeciwko okolicznej ludności. Zastrzelili ich członkowie oddziału partyzanckiego pod dowództwem „Otta”. W odwecie, w nocy z 19 na 20 października 1945 r., funkcjonariusze bezpieki przeprowadzili akcję, nazwaną później przez mieszkańców Kępna „Krwawą Nocą Kępińską”. W wyniku tych działań zamordowano mieszkańców Kępna, których miejsca spoczynku do dziś nie są znane.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl