27 maja 2024, 19:02

Teraz

23°

Fakty

A A A

KĘPNO: Alicja Śniegocka zostanie starostą?

Alicja Śniegocka stanie na czele nowego Zarządu Rady Powiatu Kępińskiego. 8 kwietnia, dzień po wyborach samorządowych zawiązana została koalicja powiatowa w celu wyłonienia prezydium Rady Powiatu Kępińskiego oraz Zarządu Powiatu Kępińskiego. 


Porozumienie zawarły 3 ugrupowania: PiS, które ma 5 mandatów (Alicja Śniegocka, Marek Potarzycki, Renata Gość, Alina Puchała i Regina Marczak), „Nasz Samorząd Dla Mieszkańców”, który dysponuje 3 mandatami (Grzegorz Berski, Renata Ciemny, Roman Wojtysiak) oraz „Porozumienie Samorządowe 2024”, które zyskało 2 mandaty (Krzysztof Godek, Marek Kowalski). Te mandaty pozwalają na stworzenie większości koalicyjnej (10-7). Pozostałe ugrupowania i radni będą prawdopodobnie w opozycji, a co za tym idzie, ich przedstawiciele nie otrzymają stanowisk zarówno w prezydium Rady jak i Zarządzie Powiatu.


Alicja Śniegocka, która zostanie desygnowana na stanowisko starosty, startując z listy PiS otrzymała największą ilość głosów – 1288. Jej zastępcą prawdopodobnie będzie Renata Ciemny, która startowała z KWW Nasz Samorząd dla Mieszkańców”. Otrzymała 403 głosy poparcia. Na czele Rady Powiatu Kępińskiego prawdopodobnie stanie Roman Wojtysiak z tego samego komitetu, który otrzymał 415 głosów.


Decydujące głosowanie w sprawie wyboru nowego starosty odbędzie się prawdopodobnie na początku maja. Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, pierwszą sesję zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 7 dni po upływie kadencji rady. Zatem także w tych przypadkach jest na to czas od 1 do 7 maja.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl