21 września 2019, 13:54

Teraz

19°

Fakty

A A A

KĘPNO: Andrzej Grzyb o celach na kolejną kadencję

W piątek na kępińskim rynku europoseł Andrzej Grzyb, podzielił się z dziennikarzami swoimi planami na kolejną kadencję w Europarlamencie.

W konferencji oprócz Europosła z ramienia PSL, udział wziął także wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. Jak zaznaczył Andrzej Grzyb, jedną z najważniejszych rzeczy będzie uchwalenie w przyszłym roku, nowego europejskiego budżetu na kolejnych 7 lat, przy jednoczesnym podniesieniu budżetu o 0,3% PKB krajów członkowskich. Kolejnym istotnym punktem jest zlikwidowanie różnic w dopłatach bezpośrednich dla rolnictwa.
- Jesteśmy zgodni co do tego, że po 15 latach należy zakończyć ten podział i zróżnicowanie, co do wysokości dopłat bezpośrednich. To nie jest tylko moje stanowisko i moich kolegów z Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale również wszystkich polskich posłów, oraz wszystkich posłów z nowych krajów członkowskich - powiedział Andrzej Grzyb.
Członek Polskiego Stronnictwa Ludowego, w kolejnej kadencji chciałby położyć duży nacisk na odnawialne źródła energii w związku z wchodzącą w życie nową regulacją UE, która zobowiązuje państwa członkowskie do przyłączenia gospodarstw domowych, rolnych, a także małych i średnich firm, które chcą korzystać z fotowoltaiki, do wspólnych sieci energetycznych. Nowe przepisy mają wprowadzić możliwość tworzenia tzw. lokalnych społeczności energetycznych z udziałem obywateli, firm i samorządów.
- To będzie taki rodzaj lokalnych grup działania, ale w zakresie energetyki. Tak jak w ramach "Lidera", mamy lokalne grupy działania, tak tutaj byłyby lokalne grupy energetyczne, które także wspierane byłyby z budżetu Unii Europejskiej - wyjaśnia Europoseł.
Jak zaznaczył Andrzej Grzyb, ważnym aspektem działalności Parlamentu Europejskiego kolejnej kadencji, będzie poprawa jakości życia mieszkańców w związku z ograniczeniem dwutlenku węgla, poprzez, chociażby stawianie na elektryczną komunikację miejską. Andrzej Grzyb jest jednym z Europosłów, którzy zainicjowali projekt rezygnacji ze zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. Startuje z 3-go miejsca na Wielkopolskiej liście PSL. Gdyby został wybrany, byłaby to jego czwarta kadencja w Parlamencie Europejskim.

Autor: arek.skiba@radiosud.pl