8 grudnia 2021, 10:37

Teraz

-3°

Fakty

A A A

BARANÓW: 10 mln, które ruszyło budowę kompleksu

Radni gminy Baranów zdecydowali o dofinansowaniu kwotą 10 mln. zł budowy kompleksu oświatowo-sportowego w Baranowie. Nowa szkoła, hala sportowa i przedszkole kosztować będzie 28 mln zł, a budowa rozpocznie się już w czerwcu.

Aby dofinansować inwestycję konieczne było zwołania w piątek (2.06) sesji w trybie nadzwyczajnym. Pierwotnie projekt uchwały trafił na obrady sesji trzy dni wcześniej, ale wówczas radni opozycyjni opuścili salę i głosowanie było nieważne. Warto wspomnieć, że bez dofinansowania, inwestycji nie można byłoby zrealizować w obecnych założeniach i terminach. Na sesję przybyli teraz mieszkańcy gminy, którzy wyrażali swoją dezaprobatę, dla radnych blokujących inwestycję. - Panie Wawrzyniak, pani Lipska, pani Jerzyk -wstydu nie macie, że przyszliście dzisiaj na tą sesję. Jesteście tutaj tylko dla pieniędzy, żeby wam wypłacić tylko dietę. Dzisiaj jest jedna uchwała, która została unieważniona, bo państwo wyszliście wówczas, gdy byłą podejmowana. Myślę, że powinniście wyjść z tej sesji, jeżeli macie honor to wyjdźcie - mówiła Bogumiła Lewandowska-Siwek, podkreślając, że aby mieć kworum wymagane do głosowania, musiała poprosić o obecność radną Danutę Słupianek -Kocembę, która ma poważne problemy zdrowotne.

Radna Krystyna Lipska tłumaczyła, dlaczego opozycja jest przeciwna tej inwestycji, w takim kształcie. - Na samym początku była to kwota 6 mln zł, w następnym budżecie skoczyło to na 15 mln. W budżecie na 2017 r była to już kwota 18 mln zł. Teraz mamy dodać kolejne 10 mln i nikt nam tego nie uzasadnia - mówiła radna Lipska. Rozpoczęła się kilkudziesięciominutowa dyskusja, a raczej momentami pyskówka. Strony zarzucały sobie kłamstwa i na różne sposoby dowodziły swoich racji. - Tutaj poszły takie słowa kłamliwe, że jakby pan Bóg trzasnął piorunami, to już by pani Lipskiej dawno nie było - komentowała wójt Lewandowska-Siwek.

Głos zabierali także mieszkańcy, w głównej mierze przedsiębiorcy, którzy podkreślali, że na ekonomii znają się dobrze, bo prowadzą własne działalności gospodarcze i ich zdaniem koszt budowy takiego kompleksu nie jest wygórowany. Swoje zdanie wyraziła także dyrektor szkoły w Baranowie - Mamy dzisiaj 2 czerwca, a gorzkie żale, to się odprawia w Wielkim Poście i to w kościele a nie tutaj. W waszej dyskusji nie ma żadnych konkretów (…) pan Wawrzyniak jak mantrę powtarza słowa „skąd będzie na szkołę?” a z subwencji oświatowej, bo szkołą w Baranowie utrzymuje się z niej - mówiła Teresa Mazurkiewicz, podkreślając, że gmina za 28 mln nie buduje tylko szkoły, a także halę sportową i przedszkole, więc jeśli rozbije się te inwestycję na trzy, to koszty nie są wygórowane. Większością głosów projekt uchwały przyjęto.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~Oho i Moho : Odnoszę wrażenie, że jest to początek końca BLS. Wójtowie Baranowa zawsze źle kończą, gdy zaczynają czuć się bożymi pomazańcami na ziemi i gdy zaczynają na siłę wciskać swoje idée fixe mieszkańcom gminy i zewnętrznym obserwatorom. Poprzedni włodarz miał bzika na punkcie osiedla Murator i samego Baranowa również, nie doceniał innych sołectw. Z każdą kadencją stawał się coraz bardziej krnąbrny, raził też nepotyzm i zadufanie. No i wyborcy wysadzili go z siodł...

  21:49, 7 czerwca 2017, | odpowiedz
 • ~Też myślę : Do myślę... p, Lipska nie jest sołtysem , jest wybraną radną największą liczbą głosów w gminie. Proszę odrobić lekcję w stopniu podstawowym, chyba że jesteś ze szkoły w Baranowie i jest to dla Ciebie za trudne. Nie obrażaj jej wyborców.

  13:12, 7 czerwca 2017, | odpowiedz
 • ~Mieszkaniec grebanina : Radni z grebanina a w szczególności jedna, powinni sie podać do dymisji. Kompetencje zerowe, przygotowanie do sesji zerowe- wszystko na nie! nic nie robią dla grebanina. Grebanin tylko stracił przez te ich kłótnie!! Jesli maja honor to dymisja!!

  11:18, 7 czerwca 2017, | odpowiedz
 • ~anty : Do Ha ha: Ano zahamowanie (zwróć uwagę na h), bo przez wiele lat cała gmina będzie spłacała tę inwestycję i nie będzie kasy na nic poza... Zacznij myśleć długofalowo a nie jak obecni włodarze - byle do następnej kadencji, byle się na stołku utrzymać.

  05:23, 7 czerwca 2017, | odpowiedz
 • ~HA ha : Ale msciwi jestescie..przeciez z tej hali beda korzystac wszyscy mieszkancy, ja w Baranowie nie mieszkam, ale powaznie przemysle to czy by nie poslac do takiej szkoly swojego dziecka. Co my zyjemy w sredniowieczu Ludzie o co wam chodzi, o jakim zachamowaniu gminy mowicie. Przeciez to wlasnie jest rozwoj.

  19:58, 6 czerwca 2017, | odpowiedz
 • ~prawdziwek : skoro można wozić dzieci z innych miejscowości, to dlaczego nie można wozić tych z Baranowa, co lepsze jakoś, bo nie rozumiem! w szkołach w Mroczeniu, w Łęce jest dużo miejsca, przygotowane są lokalowo na znacznie większą ilość uczniów, więc można zaoszczędzić 28 baniek, które zahamują Gminę na wiele lat i przenieść dzieciaki z Baranowa.

  12:54, 6 czerwca 2017, | odpowiedz
 • ~Do ciszy : Proszę tylko spojrzeć na stronę szkoły to znajdą się wszystkie strzeble od powiatu do województwa. Pisać po to ,aby wzbudzać kłótnie ,siać nienawiść ,nowa szkoła z tak dobrą kadrą pedagogiczną doskonale poradzi sobie w konkursach. Gorzej będą sobie radzić Ci którzy tak usilnie zazdroszczą tej inwestycji. Ale ktoś podsunął myśl,budować pomniki dla krzykaczy i pieniaczy!!!!

  09:31, 6 czerwca 2017, | odpowiedz

Więcej komentarzy