14 kwietnia 2024, 03:59

Teraz

12°

Fakty

A A A

BARANÓW: 23 lipca wybory uzupełniające

Radny Roman Taborski nie jest już radnym Rady Gminy Baranów. Zdecydował o tym Wojewoda Wielkopolski ponad rok temu. Przez ten czas radny odwoływał się od tej decyzji. Ostateczny wyrok zapadł w NSA 25 kwietnia br. 23 lipca odbędą się wybory uzupełniające.

Przypomnijmy, Wojewoda Wielkopolski stwierdził naruszenie prawa przez Romana Taborskiego, który podpisał umowę na dzierżawę majątku gminnego i wygasił mandat radnego. Sam zainteresowany przez rok czasu odwoływał się od tej decyzji, najpierw w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu, a teraz w Naczelnym Sądzie Administracyjny. - Skarga radnego została oddalona przez NSA i to decyzja ostateczna, od której nie ma już możliwości odwołania - mówiła podczas sesji Rady Gminy Bogumiła Lewandowska-Siwek, wójt Baranowa.

Radnego Taborskiego nie było podczas sesji, ale nie została wycofana z obrad jego skarga na działalność wójta, w której domagał się między innymi wypłacania należytego wynagrodzenia. Opozycja do końca broniła radnego Taborskiego, zarzucając wójt Lewandowskiej-Siwek, że ta utrudnia pracę radnemu Taborskiemu. Jak się okazało, wójt miała rację wstrzymując wynagrodzenie za udział w posiedzeniach, gdyż nie tylko zdaniem wojewody, ale także teraz najwyższe instancji administracyjnej, radny Taborski stracił swój mandat.

Roman Taborski był w Radzie Gminy w opozycji. Startował w wyborach z KWW Pawła Stasiaka. Otrzymał 86 głosów. Komisarz wyborczy poinformował, że wybory uzupełniające w tym okręgu odbędą się 23 lipca.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl