18 maja 2022, 04:28

Teraz

Fakty

A A A

BARANÓW: Fundusz sołecki zlikwidowany

Nie będzie kolejny raz funduszu sołeckiego w Gminie Baranów. W trakcie sesji, radni większością głosów podjęli taką decyzję.

- Chcemy w 2023 roku zrezygnować jeszcze z funduszu sołeckiego. W 2020 roku była to pula 500 tys zł, a te środki są rozbijane na jakieś drobne zadania - mówi skarbnik Marzena Żłobińska. - Jeśli w jakimiś sołectwie są pilne zadania lub potrzeby, to zapraszamy do urzędu i będziemy starali się te zadania realizować - dodaje.

- Rozumiem, że sołectwo może złożyć wniosek, a czy będzie on rozpatrzony, to już pozostanie do uznania pani wójt i nie daje gwarancji, że zostanie on zrealizowany. Moim zdaniem jest to zaprzeczenie samorządności. Ludzie do tej pory sami mogli decydować, na które zadania w danym sołectwie są potrzebne pieniądze - mówił radny Grzegorz Bystry, który optował za utrzymaniem funduszu.

- Może przypomnę panu, że to właśnie ta pani wójt, o której pan wspomniał wprowadziła fundusz sołecki - mówiła Bogumiła Lewandowska-Siwek. - Wcześniej przed moją kadencją takiego funduszu nie było w tej gminie. Proszę zapytać wszystkich sołtysów z gminy Baranów, czy chcą obecnie takiego funduszu (…) Już na siłę było wymyślane na co mają iść te środki - mówiła wójt Baranowa.

Przed laty jedno sołectwo zakupiło mandolinę. Teraz w innym sołectwie zamontowano monitoring, który zdaniem wójt nie działa, a że trzeba było wykorzystać całe środki, to zakupiono …więcej kamer, niż planowano pierwotnie. - Przeznaczyli mieszkańcy na to z funduszu 6 tys zł. Okazało się, że można było wydać 3 tys zł, ale że zostało trochę pieniędzy, to została zamontowana podwójna ilość kamer. Byliśmy sprawdzić jak to funkcjonuje i okazało się, że nawet nikt nie wiedział, czy to działa - podkreśliła wójt Baranowa.

Radna Teresa Zawada wstrzymała się od głosu ale podkreśliła, że w tym roku optowałaby za rozwiązanie, aby środki z funduszu przeznaczyć na dużą inwestycję, która będzie realizowana w Grębaninie. Chodzi o drogę za miejscową szkołą.

Wójt Baranowa nie chce trwonić funduszy na drobne inwestycje, tylko sukcesywnie dokładać środki do większych zadań realizowanych w danych sołectwach.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl