17 maja 2022, 12:12

Teraz

16°

Fakty

A A A

BARANÓW: Nowe Stowarzyszenie "Schola vitae" już działa

Nowe Stowarzyszenie "Schola vitae" -"Szkoła życia" powstało w powiecie kępińskim. Tworzą go dyrektorzy placówek oświatowych.

Stowarzyszenie zawiązało się 4 kwietnia tego roku. W jego szeregi wstąpiło dziewięciu dyrektorów : Andrzej Tyra, Beata Ochnio, Sławomir Nowicki, Joanna Gruszka, Paweł Falszewski, Bogumił Stępiń, Mirosław Grabny, Iwona Gogół i Justyna Rabiega. Jednoosobowym Zarządem Stowarzyszenia kieruje Andrzej Tyra. Celem Stowarzyszenia jest wspomaganie kadry oświatowej w kierowaniu swoimi placówkami.

Od pewnego czasu spotykaliśmy się w takich nieformalnych grupach, dyskutowaliśmy nad tym jakie mamy problemy, co chcemy zrobić, ale brakowało nam zawsze takiej formuły prawnej, która mobilizowałaby nas już do takiego działania prawnego. Chcemy aby to było prężne środowisko. Na razie skupia dziewięć osób. Przepisy oświatowe są można powiedzieć bardzo pojemne jeżeli chodzi o możliwości. Niekiedy nie są one na tyle precyzyjne aby wszystkie szkoły mogły pracować z  duchem jakiegoś rozporządzenia. Tak więc dzwonimy do siebie, konsultujemy się, pytamy jak to ma wyglądać, staramy się znaleźć odpowiedzi. No i myślę, że takie forum, które będzie mogło przyczynić się do tego, że dane rozporządzenia czy prawo oświatowe będziemy interpretować w sposób dający nam satysfakcję jest bardzo istotne. Zawsze wszelkie ruchy oddolne, które powstają maja tą siłę, że nikt nikogo do niczego nie przymusza, są tam  osoby, które chcą, które  zamierzają coś zrobić, coś zmienić , coś poprawić. Stowarzyszenie nie jest wymierzone przeciwko komukolwiek, ani żadnemu włodarzowi, ani nie ma charakteru politycznego. Jest Stowarzyszeniem, które ma pracować nad tym aby placówki oświatowe mogły naprawdę funkcjonować swobodnie i rozwijać się - mówi Andrzej Tyra.

Siedziba Stowarzyszenia mieści się w Szkole Podstawowej w Mroczeniu. Chętni, którzy chcą działać w Stowarzyszeniu i którym po drodze z jego celami mogą zgłaszać swój akces u członków Stowarzyszenia "Schola vitae".

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl