20 maja 2024, 18:35

Teraz

21°

Fakty

A A A

GRABÓW NAD PROSNĄ: Będzie modernizacja oczyszczalni i rozbudowa kanalizacji

Gmina Grabów nad Prosną przygotowuje się do modernizacji oczyszczalni ścieków i rozbudowy sieci kanalizacyjnej. Pieniądze na ten cel pochodzą w całości ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Właśnie nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na przeprowadzenie inwestycji. W toku postępowania swoje oferty złożyło siedem firm, z których trzy ubiegają się o zlecenie rozbudowy oczyszczalni ścieków w Grabowie Wójtostwie, a cztery – modernizacji sieci wodociągowej w miejscowości Chlewo. 
- Nie musimy nic dokładać, nawet jest mowa o delikatnych oszczędnościach z przetargu - zapewnia burmistrz Maksymilian Ptak. - Ta inwestycja będzie realizowana etapowo. Początek w tym roku i kontynuacja w przyszłym. Zadanie dotyczy rozbudowy oczyszczalni ścieków z tego względu, że chcemy zwiększyć jej przepustowość. Mamy przygotowaną dokumentację projektową na kanalizację w miejscowościach Marszałki i Bukownica. Dzięki takiej rozbudowie i zwiększeniu przepustowości będziemy mogli skanalizować te dwie miejscowości. W przypadku odcinka sieci wodociągowej w miejscowości Chlewo, nie ukrywam, że też była taka potrzeba, w związku z czym połączyliśmy te dwa zadania w ramach dofinansowania. 
Na budowę kanalizacji w Bukownicy i Marszałkach grabowski samorząd zamierza pozyskać kolejne dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. 
- To zadanie będzie pewnie etapowe, wieloletnie i spore środki są na nie potrzebne. Bez dofinansowania, bez środków zewnętrznych  będzie to niemożliwe – nie kryje burmistrz. 
Realizacji tego zadania należy się spodziewać nie prędzej niż w roku 2026. Po jego ukończeniu analizowane mają być możliwości skanalizowania kolejnych sołectw. 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl