30 maja 2020, 21:13

Teraz

12°

Fakty

A A A

BOLESŁAWIEC: Konwent zarządców dróg powiatowych

W czwartek oraz piątek w powiecie wieruszowskim odbywał się Konwent Zarządców Dróg Powiatowych. Jego gospodarzem było Starostwo Powiatowe oraz Powiatowy Zarząd Dróg.

W dyskusji na terenie Bolesławca wzięło udział ponad 40 osób z dwóch sąsiednich województw. - To są dyrektorzy, wczoraj było obecnych 5 starostów – zdradza Andrzej Drzazga, dyrektor PZD w Wieruszowie. - Byli to przedstawiciele woj. wielkopolskiego oraz łódzkiego. Wczoraj przez kilka godzin odbywał się panel dyskusyjny, praktycznie każdy przedstawiał problemy związane ze swoim terenem. Te problemy są bardzo zbliżone do naszych. Zostanie przedstawiony jeden wspólny komunikat, który przez Radę Krajową Zarządców Dróg Powiatowych zostanie przedstawiony na szczeblu Ministerstwa Infrastruktury, ale też przekażemy go do naszych posłów i senatorów. Poprosimy o uwzględnienie tych uwag. Wspólna jest opinia, że dotychczasowy rozdział tych środków jest mało precyzyjny i stąd później trudno planować, trudno rozmawiać ze społeczeństwem o tym co chcemy zrobić, jak chcemy zrobić. Dziś mamy 6 prelegentów na czele z panią dyrektor Departamentu Dróg Publicznych, panią Beatę Leszczyńską. Pozostałe osoby są wybitnymi przedstawicielami służb, które z nami współpracują.

Podczas konwentu poruszono kwestię zmiany przepisów. - One w tej chwili ulegają zmianie, stąd też ten konwent tutaj zwołany jest po to, żeby wymienić poglądy na temat realizacji tych zmienionych przepisów – przyznał starosta, Andrzej Szymanek. - To wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, również finansowymi. Pewne elementy dróg na potrzeby np. innych sieciowych użytkowników, którzy gdzieś swoje urządzenia wprowadzają w pas drogowy, również musimy realizować, i to z pieniędzy publicznych. Później musimy wprowadzać opłaty za zajęcie pasa drogowego, choć i tutaj ulegają zmiany w tym zakresie. Dotyczy to między innymi sieci informatycznych, ma to swoje uzasadnienie w związku z cyfryzacją państwa, wnosi to jednak określone problemy dla zarządców dróg.

W rozmowach uczestniczył przewodniczący Krajowej Rady Zarządców Dróg Powiatowych. - Dotykamy tak bardzo delikatnie dwóch grup przepisów – zdradza Adam Czerwiński. - Pierwsze to są warunki techniczne. W sierpniu zostały podpisane nowe przepisy. One dotyczą tego wszystkiego jak utrzymywać, budować drogę i realizować wszystko to co jest w jej otoczeniu. Drugą grupą obowiązków, które nam narzucono to ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych. Ta ustawa zmieniła ustawę o drogach publicznych, jak i wprowadziła nowe obowiązki w zakresie lokalizowania urządzeń, nie tylko internetu, ale w ogóle telekomunikacyjnych w pasie drogowym, jak i dokonania pewnych działań ze strony Rad Powiatów dotyczących ustalenia nowych, niższych stawek za tą infrastrukturę.

Autor: wieruszow@radiosud.pl