8 grudnia 2021, 10:00

Teraz

-3°

Fakty

A A A

BOLESŁAWIEC: Międzynarodowe spotkania

Na międzynarodową współpracę otworzył się Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Bolesławcu. Od kilkunastu dni placówka gości wolontariuszy z Indii oraz Singapuru.

Zbliżający się koniec roku szkolnego jest dla uczniów ciekawym doświadczeniem. To możliwość poznania obcej kultury, nauka języka angielskiego i całe mnóstwo spotkań. - Głównym zadaniem tych osób jest przekazanie wiedzy o swoim kraju - wyjaśnia Karol Grela, dyrektor szkoły. - Nie mieliśmy jeszcze takiego doświadczenia, a odbiór jest bardzo pozytywny. Nawiązaliśmy współpracę ze studencką organizacją „Aisec”. Młodzież może korzystać z dodatkowych zajęć.

Wolontariusze, Nicole oraz Abhishek, przyznają, że pobyt w Bolesławcu jest dla nich udany. Oboje pochodzą z ogromnych metropolii, dlatego dni spędzone w małej miejscowości są czasem relaksu i niezapomnianą przygodą. - Nauczyciele bardzo dobrze nas przyjęli, są dla nas przyjaźni. Uczniowie także są otwarci i ciekawi rozmów z nami.

- Prowadzimy zajęcia na zasadzie oswajania się z językiem - zdradza jedna z nauczycielek języka angielskiego Magdalena Kołodziej. - Uczniowie są przyzwyczajeni do nauczyciela, który mówi do nich w jeden określony sposób. Tutaj mają do czynienia z innym sposobem i muszą się z tym oswoić. To również informacje o zagranicznej kuchni, atrakcjach. Są prezentacje i krótkie opowiadania.

Współpraca odbywa się w dwie strony, bo wolontariusze odkrywają Polskę. - W naszych domach staramy się ich częstować różnymi narodowymi i regionalnymi przysmakami - zdradza Aldona Gasztych, koordynatorka projektu. - Przedwczoraj Abhishek jadł gołąbki i miał obawy czy one wcześniej latały.

Wolontariusze wyjechali z uczniami na wycieczkę, spędzają z nimi czas po szkole a nawet spróbowali swoich sił w narodowym tańcu.

Autor: wieruszow@radiosud.pl