23 lipca 2019, 13:04

Teraz

22°

Fakty

A A A

CHOBANIN: Górka i Chobanin nie mają po drodze?

W Chobaninie na terenie gminy Wieruszów odbyło się kolejne spotkanie w sprawie rozdysponowania środków w ramach funduszu sołeckiego. Tematem zapalnym stały się komputery dla Szkoły Podstawowej w Pieczyskach, na które pierwotnie przeznaczono 15 tys. zł. Padła propozycja aby z sołectwa odłączyć Górkę Wieruszowską. 

Sołtys po kilku miesiącach od decyzji zwołał kolejne zebranie aby mieszkańcy jeszcze raz podjęli decyzję. Decyzja rodziła mieszane uczucia, jednak jest to możliwe. - Na poprzednim zebraniu, przy małej liczbie osób, dokładnie 15, co jest ewenementem, bo nigdy takiego zebrania nie było, podjęto taką decyzję - mówi Ryszard Nikodem. - Ponadto dopatruję się tutaj aspektów formalno-prawnych, które nie zostały przestrzegane przy poprzednim podziale. To w konsekwencji mogłoby odsunąć te wnioski z realizacji. To zebranie traktuję jako naprawcze, odbywa się to przy udziale ponad 60 osób. 

Niektórzy mieszkańcy, w szczególności rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej, wskazywali na konieczność utrzymania wniosku dotyczącego zakupu komputerów. Jedna z kobiet tłumaczyła, że sprzęt potrafi włączać się nawet pół godziny, co w dzisiejszych czasach jest nie do pomyślenia. Po dyskusji ostatecznie większość mieszkańców zdecydowała, że kwotę 15 tys. zł przeznaczy się na dokończenie remontu sali OSP oraz organizację Dnia Kobiet. Sołtys podkreślał, że absolutnie nie jest przeciwnikiem szkoły, ale sprzęt ma zapewnić gmina, co jest jej obowiązkiem. Takie zobowiązanie złożył obecnym burmistrz. - Chcąc załagodzić ten wewnętrzny spór sołecki, którego byliśmy świadkami, podejmiemy się tego zadania. Poza tym jesteśmy do tego zobligowani. Szkoły nie są nam obce, przeznaczamy na nie największą kwotę z budżetu gminy. Z drugiej strony jesteśmy również zadowoleni z tego, co się teraz w szkołach dzieje. 

Jedna z matek przyznała po wszystkim, że nie ma żadnej satysfakcji z przebiegu zebrania. - Było przecież pierwsze spotkanie, podczas którego ustalono na co ma iść fundusz sołecki. Teraz zostało zwołane drugie zebranie, po prostu porażka, to dla mnie tragedia. Sołtys mówił o integracji a zrobił to po swojemu, zrobił to co chciał.

Na zebraniu padła propozycja aby odłączyć Górkę Wieruszowską od Chobanina i utworzyć samodzielne sołectwo bądź przyłączyć miejscowość do części Pieczysk. Taka decyzja rodzi jednak dość skomplikowane procedury formalno-prawne, które nie mogą zostać rozstrzygnięte jedynie na spotkaniu sołeckim. - To bardzo dobry pomysł, popieram go – powiedział jeden z mieszkańców rzekomo pomijanej miejscowości. - Uważam, że jest to bardzo poważny zamysł, który w swej realizacji powoduje nieodwracalnymi zmianami – uważa sołtys Ryszard Nikodem. - Byłbym raczej ostrożny i dał trochę czasu do przemyślenia tej decyzji. Jeżeli takowe działanie uzdrowi i naprawi poziom lokalnego społeczeństwa to trzeba to jednak podjąć z rozwagą. 

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
  • ~erbe1971 : Pominąwszy kwestie formalno-prawne( to zapewne będą rozstrzygać bezpośrednio zainteresowani czyli SP, rada rodziców, UM) mam pytanie do sołtysa: Co to jest Prowizoryczny Dokładny Szczegółowy Kosztorys Sic!

    17:11, 8 lutego, | odpowiedz