10 grudnia 2022, 07:40

Teraz

Fakty

A A A

CHRÓŚCIN: Kradli gałęzie jodły na stroiki

Policjanci współpracując ze strażnikami leśnymi i leśniczym zatrzymali sprawców wycinki gałęzi jodły. 41-letni mieszkaniec powiatu kieleckiego wspólnie z 31-letnim mieszkańcem powiatu skarżyskiego odpowiedzą za wykroczenie. Grozi im kara grzywny do 5 tys. zł.

Okres przed świętami Bożego Narodzenia to czas przystrajania pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że nie tylko ścinanie gałęzi w lesie, jak również zabieranie już tych wyrąbanych podlega odpowiedzialności na podstawie przepisów kodeksu wykroczeń. Klienci, którzy kupują gałęzie pochodzące z wykroczenia także podlegają odpowiedzialności za tak zwane paserstwo leśne.

21 listopada 2022 roku po godzinie 17:00 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie otrzymał zgłoszenie o nielegalnej wycince drzewa w lesie w miejscowości Chróścin. - Policjanci z zespołu patrolowo-interwencyjnego niezwłocznie pojechali we wskazane miejsce, gdzie czekali już na nich strażnicy leśni - opowiada asp. Piotr Siemicki z KPP. - Dzięki współpracy z miejscowym leśniczym, policjanci zatrzymali mężczyznę, który na ich widok zaczął się nerwowo zachowywać a następnie próbował uciec. Po kilkudziesięciu metrach wpadł w ręce mundurowych. W plecaku miał sekator i sznur. Przedmioty te służyły do obcinania drzewek i tworzenia gotowych wiązanek jodły.

W trakcie sprawdzania terenu przyległego do miejsca wycinki policjanci zatrzymali do kontroli samochód typu bus, w którym znajdowały się gotowe już do sprzedaży nacięte gałęzie jodły. Okazało się również, że mężczyźni podczas nieumiejętnej wycinki gałęzi uszkodzili drzewka jodły. 41-latek usłyszy zarzut wjazdu pojazdem silnikowym na teren leśny, nie będąc do tego uprawnionym.

Leśniczy po sprawdzeniu ilości wyciętych gałęzi straty oszacował na 1000 zł. Teraz sprawcy usłyszą zarzuty w tej sprawie i zostanie na nich skierowany wniosek do sądu.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl