11 kwietnia 2021, 17:57

Teraz

14°

Fakty

A A A

PROMOCJA: Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu energooszczędnego? Optymalizacja kosztów budowy taniego domu ekologicznego

Energooszczędność w domu jest obecnie niezwykle istotną kwestią. Dowiedz się więcej na temat najważniejszego trendu w budownictwie!

Dom ekologiczny – czyli jaki?
Od jakiegoś czasu jesteśmy świadkami niezwykle intensywnego rozwoju branży budowlanej. Coraz więcej deweloperów decyduje się na inwestowanie w budynki, które nie tylko spełnią nowoczesne standardy, ale także zapewnią mieszkańcom minimalne wydatki związane z wykorzystaniem różnego rodzaju surowców. Sporą popularnością cieszą się obecnie projekty małych domów, które charakteryzują się nie tylko stosunkowo niską ceną, ale także praktycznie pełną pasywnością, czyli bardzo niewielkim zapotrzebowaniem na energię.

Czym jest pasywność domu?
Budynek mieszkalny staje się pasywny, gdy postawimy na pewne rozwiązania, które minimalizują wykorzystanie surowców pierwotnych. Dotyczy to przede wszystkim ogrzewania. Warto zaznaczyć, że dom pasywny nie potrzebuje nowoczesnej technologii – architekci stawiają na techniki znane od lat, jednak dopracowane do perfekcji. W efekcie możemy cieszyć się na przykład bardzo efektywną izolacją termiczną i komfortową temperaturę dzięki rozwiązaniom takim jak pompy ciepła czy wentylacja mechaniczna. Roczne zapotrzebowanie na energię w przypadku domu pasywnego może być nawet kilkakrotnie niższe niż dla tradycyjnego budynku.


Kompletnie uniezależnienie od surowców pierwotnych ma wielkie znaczenie dla środowiska naturalnego, które jest w coraz gorszej formie. Walka o zdrowie powinna być priorytetem każdego z nas – warto wziąć to pod uwagę na etapie wyboru projektu domu. Od 2021 roku obowiązują przepisy, które wręcz nakazują budowę domów energooszczędnych, a w najbliższych latach limity zużycia energii staną się jeszcze bardziej zaostrzone.

Jak zoptymalizować koszty i oszczędzać?
Choć koszty budowy energooszczędnego domu wydają się dość pokaźne, to nie warto się zrażać. Istnieje wiele opcji, które pozwalają nie tylko oszczędzić na samej budowie, ale także – w skali dłuższego czasu – na pozyskiwaniu energii. Dobrym pomysłem będzie chociażby zainwestowanie w panele fotowoltaiczne. Pobierają one energię ze słońca, a jej nadmiar możemy magazynować lub nawet sprzedać odpowiednim firmom. Możemy także zdecydować się na projekt, który będzie zwartą bryłą. Dzięki temu zmniejszamy prawdopodobieństwo, że ciepło będzie uciekało na zewnątrz, wywołując wyższe zapotrzebowanie oraz koszty.


Standardy energooszczędności
Na sam koniec warto wspomnieć o pewnych oznaczeniach, które mogą wydawać się początkowo dość niezrozumiałe, ale są niezwykle ważne w kontekście projektowania ekologicznego budynku. Mamy tu na myśli domy energooszczędne w standardzie NF15 i NF40 – wymagania i dobór systemów są kwestiami, z którymi warto się zapoznać. Zwrócenie uwagi na odpowiednie normy pozwoli nam oszczędzić na budowie i eksploatacji, a także przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Autor: redakcja@radiosud.pl