10 grudnia 2022, 05:39

Teraz

Fakty

A A A

REGION: CPK wydłuży dojazd? Mieszkańcy zbierają podpisy. Wkrótce kolejna tura konsultacji

Spółka CPK opracowując wariant inwestorski nie przewidziała na udostępnionych wizualizacjach wiaduktu dla drogi relacji Wieruszów - Cieszęcin - Osiek. Długi odcinek został wyremontowany nakładem gmin Wieruszów i Galewice oraz Starostwa Powiatowego w Wieruszowie. Teraz miejscowości mogą zostać podzielone przez linię kolejową.

Mieszkańcy Kolonii Osiek podpisują się pod wnioskiem, który dotyczy "budowy wiaduktu lub tunelu przejezdnego" na wysokości ronda w Kolonii Osiek.

Zamknięcie drogi powiatowej i pozbawienie bezpośredniego przejazdu, uniemożliwi mieszkańcom codzienne funkcjonowanie, szczególnie starszym poruszającym się na rowerze - podano m.in. w uzasadnieniu. - Buduje się szybkie linie kolejowe, a zapomina się o mieszkańcach w małych środowiskach. Proponowany objazd jest daleki, niewygodny, dodatkowo będzoe utrudniał i wydłużał mieszkańcom codzienną komunikację o kilka kilometrów, jednocześnie w okresie wysokiego wzrostu paliw i energii, skazywał ich na dodatkowe koszty.

We wniosku porusza się m.in problem przecięcia parafii, dłuższy dojazd do sklepów, wydłużony czas dotarcia służb ratunkowych.

Do tej pory zebrano już ponad kilkaset podpisów, a będzie ich znacznie więcej. Temat mają poruszać również samorządy z Galewic i Wieruszowa.

Sprawa będzie omawiana podczas konsultacji społecznych CPK z mieszkańcami. Spotkanie zaplanowano 5 października o godz. 18.00 w sali OSP w Galewicach.

Konsultacje w Wieruszowie będą 7 października o 18.00 w hali Szkoły Podstawowej nr 3.  

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl