8 grudnia 2021, 10:31

Teraz

-3°

Fakty

A A A

CZASTARY: XV sesja Rady Gminy

Sprawozdanie z realizacji budżetu w pierwszym półroczu, nadanie nazwy jednej z ulic, zgoda na zbycie nieruchomości oraz wyrażenie zgody na realizację termomodernizacji budynku urzędu – to główne tematy środowej sesji Rady Gminy w Czastarach.

W budżecie gminy wciąż następują przeniesienia. To konsekwencje oczekiwania na uruchomienie zewnętrznych źródeł finansowania. Samorząd z niecierpliwością wyczekuje m.in. na pieniądze na przydomowe oczyszczalnie ścieków. – Już teraz wprost mogę powiedzieć, że jest to uśpiony rok – opowiada wójt Dariusz Rejman. – Nadal nie wiemy jakie inwestycje będziemy mogli robić i czy będzie nabór wniosków. Akurat dzisiaj dostałem informację, że do końca roku prawdopodobnie będzie nabór na oczyszczalnie i kanalizację. Źle się z tym wszystkim czuję, bo informowałem mieszkańców, że będziemy realizować te zadania, budowę dróg, budowę oczyszczalni przydomowych. Ciągle jest wielka niewiadoma, dlatego rozpoczynamy inne zadania, które możemy realizować. Nie chcemy, aby ten rok został zupełnie zmarnowany i abyśmy pozostali tylko na czekaniu. Jesteśmy po to, by działać, realizować i budować.

Jest Zachodnia, będzie Wschodnia

Radni wyrazili zgodę na nadanie jednej z ulic w Czastarach nazwę „Wchodniej”. Warto wspomnieć, że w miejscowości zlokalizowana jest już ul. Zachodnia. – To wniosek złożony przez radnego Andrzeja Łytkowskiego – przypomina wójt Rejman. – My ten odcinek potocznie nazywamy „Od Romka do Romka”. W ubiegłym roku były konsultacje społeczne, mieszkańcy składali propozycje i wybrali ul. Wschodnią. Dzisiaj rada dopięła formalności.

Chcą sprzedać budynki

Podczas XV sesji podjęto decyzję o wyrażeniu zgody na zbycie w drodze przetargu nieruchomości w Józefowie i Krajance. – Gminna Spółdzielnia w stosunku do nas ma pewne zobowiązania, i to niemałe, a chcielibyśmy żeby to zostało uregulowane – nie ukrywa Dariusz Rejman, który zadanie postawił sobie jako priorytet. - Poprosiliśmy przedstawicieli, komisję likwidacyjną o spotkanie. Jakieś pół roku temu zaprosiłem do nas komornika, ZUS, Urząd Skarbowy i doszło do bardzo poważnego spotkania. Osiągnęliśmy pewien kompromis, bo wszyscy wyrazili wolę, aby rozwiązać wieloletni problem. Komisja likwidacyjna przekazała nam budynki w Józefowie po byłej restauracji i byłej centrali nasiennej oraz budynek po byłej siedzibie sklepu w Krajance. Nie ma sensu aby gmina utrzymywała te obiekty, ponieważ one są w bardzo złym stanie. Środki po sprzedaży zostaną przeznaczone na różne inwestycje.

Samorząd zlecił opracowanie nowej strony internetowej. Witryna ma zostać wdrożona na przełomie 2016 i 2017 r. Koszt jej przygotowania to około 13 tys. zł. Strona ma być nowoczesna, przejrzysta i powiązana z mediami społecznościowymi.

Autor: wieruszow@radiosud.pl