4 marca 2021, 01:55

Teraz

Fakty

A A A

KĘPNO: Czy w Kępnie powstanie instalacja do termicznej obróbki paliw RDF?

„Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Kępno” taki projekt uchwały, który przyjęto podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta. Jest to dokument strategiczny, w którym gmina zawarła możliwe kierunki rozwoju, a także szanse na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Niektórzy radni uważali, że ta uchwała to furtka pod budowę „spalarni śmieci”.

Z-ca burmistrza Krzysztof Godek w rozmowie z Radiem SUD zaznacza, że dokument jest obszerny, dzięki któremu pojawią się podwaliny do rozmów o dofinansowaniach lub nowych przedsięwzięciach. - Jednym z jego punktów jest Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Wzbudziło to dyskusję, choć temat jest znany od ponad roku. Gmina Kępno nie zamyka się na żadne możliwości zagospodarowania odpadów, a szczególnie paliwa RDF. Takie instalacje istnieją w Poznaniu czy też Koninie. Należy powiedzieć otwarcie, że nikt nie planuje budowy spalarni. Różnica między kotłami które stanowią element dywersyfikacji dostaw ciepła, będących w istocie ekologiczne, a spalarnią jest znaczna. W tym miejscu polecam lekturę „Nowej Energii 1/2018) gdzie dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński dokładnie opisuje obie możliwości. Jest to jednak na dzień dzisiejszy sfera planów, a nawet marzeń. Życzę wszystkim aby rozmowy z podmiotami zajmującymi się energią w naszym kraju były owocne, bo w przyszłości możemy osiągnąć wielki sukces - powiedział wiceburmistrz Kępna.

Wiceburmistrz Kępna podkreślił, że czas pracuje na korzyść ewentualnej inwestycji. Miasta które postawią na takie rozwiązania jako pierwsze, mogą zyskać więcej strumieni odpadów. Gmina Kępno nie planuje samodzielnie realizować tego zadania, bo koszty inwestycji są olbrzymie.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl