8 kwietnia 2020, 20:57

Teraz

13°

Fakty

A A A

KĘPNO: Decyzje burmistrza, które zmienią funkcjonowanie całego miasta

Od czwartku zamknięto wszystkie place zabaw oraz miejskie targowisko. Dostęp do instytucji życia publicznego jest utrudniony, a w niektórych przypadkach niemożliwy. Burmistrz Piotr Psikus podjął decyzję, aby straż miejska zwracała uwagę osobom, które gromadzą się licznie, zwłaszcza przy bankomatach. Są też inne sygnały łamania restrykcji. - Niestety mamy przypadki, że na wsiach przed sklepami spożywany jest alkohol. Nakładamy na to surowe kary – mówi burmistrz Piotr Psikus.

Sytuacja, w której się znaleźliśmy paraliżuje życie codzienne. W sobotę odwołano ślub, który miał być zawarty w Ratuszu.
Burmistrz Kępna podjął kilka decyzji, które będą miały wpływ na pierwsze półrocze br. - Do końca czerwca na terenie gminy nie odbędą się imprezy kulturalne, oświatowe, sportowe i rocznicowe (święta majowe, koncerty) - powiedział Radiu SUD Piotr Psikus.

Niestety bardzo odczują obecną sytuację różne organizacje i stowarzyszenia. - Podjąłem decyzję o niepodpisywaniu umówi z organizacjami kulturalnymi i sportowymi do czasu wyjaśnienia sytuacji. Wstrzymuję także wynagrodzenia pracowników urzędu za dodatkową pracę - zaznaczył burmistrz Kępna.
``````````````````````````````````

                                                                      APEL BURMISTRZA MiG Kępno

                                                   Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Kępno!

Z początkiem marca tego roku rozpoczął się bardzo trudny okres dla nas wszystkich. Nie ma w Polsce przedsiębiorstwa, organizacji, grupy, ani nawet osoby, która w jakimś stopniu nie odczuwa negatywnych skutków bieżącej sytuacji. Epidemia powoduje nie tylko paraliż naszego doczesnego funkcjonowania, ale generuje również tragiczne skutki z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższej przyszłości.

Obecna sytuacja wymaga od nas nadzwyczajnych kroków. Pandemia koronawirusa spowoduje jak informują nas ogólnopolskie media spowolnienie gospodarcze, a więc również spadną dochody jednostek samorządu terytorialnego.

Nie wiemy, jaki będzie koszt pomocy dla setek tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw, które już cierpią z powodu pandemii.

Dla jednostki samorządu terytorialnego jaką jest Gmina Kępno obecny stan będzie miał swoje przełożenie na budżet jeszcze w tym roku, podstawowe wpływy zostały zachwiane. Jeżeli zostaniemy obciążeni ulgami z tytułu pobieranego przez nas podatku od nieruchomości, co może zostać zepchnięte na samorządy wraz z innymi działaniami pomocowymi – nie będziemy w stanie zrealizować większości swoich zadań.

W celu zabezpieczenia sprawnego działania wszystkich podległych jednostek Gminy Kępno wprowadzam daleko idące oszczędności. Tylko ograniczenie do niezbędnego minimum bieżących wydatków pozwoli naszej wspólnocie samorządowej przetrwać nadchodzący kryzys.

Zdecydowałem o nie zaciąganiu żadnych nowych zobowiązań finansowych, chyba, że są w danej chwili konieczne. Odwołałem wszystkie wydarzenia kulturalne, sportowe, rocznicowe, okolicznościowe które miały odbyć się do końca czerwca,

- Zwiesiłem wydatki na promocję gminy – pozostaje jedynie działalność informacyjna

- Wstrzymałem realizację nowych zadań inwestycyjnych za wyjątkiem zadań na które udało nam się pozyskać zewnętrzne źródła finansowania,

- Wstrzymałem realizację funduszy sołeckich i funduszu obywatelskiego

- Zrezygnowałem z ogłoszenia konkursów na realizację zadań zleconych w dziedzinie kultury i wakacyjnego wypoczynku

- Nie podpisałem umów z organizacjami sportowymi

- Nie będę przyznawał pracownikom nagród za wykonywanie dodatkowych obowiązków

Za restrykcjami finansowymi idą organizacyjne – dotyczą placów zabaw, wszystkich miejsc gdzie gromadzą się mieszkańcy i wielu innych miejsc o których informowaliśmy wcześniej.

Są to kroki konieczne dla zabezpieczenia ochrony naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania samorządu. . Może się okazać, że nie są one wystarczające. Jesteśmy pełni nadziei na powrót normalnego trybu życia ludzi w naszym kraju. Życie społeczne zamarło, mam nadzieje za kilka tygodni wróci do normy. Podobnie jak państwo mamy wiele planów. Nasze dotyczą poprawy jakości życia w Gminie, prowadzenia inwestycji drogowych, sportowych, oświatowych i innych. Kwestią uczciwości jest powiadomienie o fakcie z którym przyszło nam się mierzyć. Dołożymy wszelkich starań, by mieszkańcy odczuli skutki epidemii w jak najmniejszym stopniu. Dzisiaj jednak musimy działać zdecydowanie, bo nie wiemy co przyniesie najbliższy czas.

W tym trudnym dla Nas czasie samorząd stara się pracować przygotowując m.in., szereg uchwał na sesję Rady Miejskiej już nie w marcu lecz 30 kwietnia br.

Prosimy o wyrozumiałość i poważne traktowanie wszelkiego typu komunikatów. Odpowiedzialność i świadomość to jedyna droga dla nas wszystkich.                            
                                                                                                             Piotr Psikus


Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl

radiosud.pl
20:57
STAN EPIDEMII W POLSCE! ZOSTAŃCIE W DOMU!