10 grudnia 2022, 07:46

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Dla kogo pieniądze w ramach Budżetu Obywatelskiego?

Pierwsza edycja Ostrzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego rozstrzygnięta. W internetowym głosowaniu mieszkańcy miasta wyłonili zadania, które zostaną zrealizowane w roku 2023. Wyniki zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta i Gminy. Na 19 zgłoszonych projektów zagłosowało łącznie 1246 osób. W kategorii inwestycji dużych, na które zabezpieczono łącznie 400 tysięcy złotych, największe poparcie zyskał integracyjny plac zabaw na ul. Bolesława Chrobrego. Radości z tego faktu nie kryje pomysłodawczyni przedsięwzięcia Magdalena Szczepaniak.
- Tam jest duży niezagospodarowany plac i chciałabym, żeby się wzbogacił o integracyjne zabawy i przeszedł rewitalizację dla dzieci zdrowych – opisuje. - Żeby tam były ławki dla mam karmiących, żeby to była oaza spokoju i zabawy dla wszystkich dzieci. Mam niepełnosprawne dziecko. Co prawda syn jest już dorosły, ale chciałabym, że i on z tego skorzystał i pozostałe dzieci niepełnosprawne też miały z tego radość.
Szacunkowy koszt realizacji projektu to 164.000zł. 173.800 zł. kosztować ma natomiast wymiana istniejącego oświetlenia ulicznego na energooszczędne ledowe na terenie Osiedla Harcerskiego i Osiedla Młodych w Ostrzeszowie. Zadanie pod nazwą „Ledowe Osiedle” zajęło drugie miejsce w kategorii inwestycji dużych. Powody do zadowolenia ma też ostrzeszowska jednostka OSP. Z gminnych pieniędzy zostaną bowiem sfinansowane aż dwa złożone przez druhów wnioski - remont garażu, który zebrał najwięcej głosów w kategorii małych inwestycji oraz zakup ubrań specjalnych, pierwsze miejsce w kategorii pozostałych zadań.
- Jeśli chodzi o projekt związany z remontem garażu, chcemy przede wszystkim odświeżyć posadzkę i wnętrze, wykonać częściową modernizację instalacji elektrycznej oraz zakupić nowe szafki - wyjaśnia prezes jednostki Łukasz Sierocki. - W zeszłym roku udało nam się pozyskać sześć nowych kompletów ubrań specjalnych. Chcemy dzięki wygranej zakupić dodatkowe umundurowania, też sześć kompletów. To są już te nowe ubrania specjalne w kolorze piaskowym, spełniające wymagania dotyczące bezpieczeństwa osób biorących udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
Na realizację w przyszłym roku mogą też liczyć projekty „Zielone płuca w parku miejskim”, polegający na montażu drewnianej pergoli wypełnionej mchem, stanowiącym naturalny filtr powietrza, a także „Koncert dla młodych”.
- Planujemy aby, tak jak fundusze sołeckie, budżet obywatelski na stałe wpisał się do krajobrazu tworzenia budżetu miasta i gminy Ostrzeszów - zapowiedział burmistrz Patryk Jędrowiak.
Co ważne, jeśli wyniki przetargów na wykonanie zwycięskich zadań przyniosą kwoty niższe od zakładanych, wówczas powstanie szansa na realizację inwestycji z kolejnych miejsc na liście rankingowej. Jak wiadomo, na pierwszy Ostrzeszowski Budżet Obywatelski zabezpieczono pół miliona złotych.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl