5 marca 2024, 11:31

Teraz

Fakty

A A A

DORUCHÓW: Klub Seniora już gotowy

Doruchów nie jest już jedyną w powiecie ostrzeszowskim gminą bez Klubu Seniora. Placówka powstała w budynku należącym w przeszłości do Szkoły Podstawowej, a jej oficjalne otwarcie nastąpi wraz z nadejściem nowego roku. Właśnie dobiegły końca prace adaptacyjne i wyposażanie dwóch sal, łazienki i szatni.
- Nie ukrywam, że oczywiście przydałoby się więcej miejsca – przyznaje wójt Urszula Kowalińska. - Dysponujemy taką powierzchnią, a nie inną, w związku z czym postanowiliśmy ją zaadaptować maksymalnie, w taki sposób, aby spełniała wszystkie funkcje, które nakłada Program „Senior plus”.  Mamy salę spotkań z aneksem kuchennym, gdzie seniorzy będą mieli możliwość przygotować sobie posiłek, kawę, herbatę, gdzie będzie można prowadzić zajęcia kulinarne. Jest też część wypoczynkowa, z masażerami, z dostępem do telewizji i laptopów. Obok jest sala rehabilitacyjna, gdzie będą prowadzone ćwiczenia czy zajęcia sportowe. Oczywiście są też łazienki, czyli część sanitarna.
Aktualnie trwa konkurs mający na celu wyłonienie kierownika Klubu Seniora, a w grudniu ruszyć ma nabór uczestników.
- O ilości miejsc docelowo decyduje powierzchnia pomieszczeń – zaznacza wójt. - Ta powierzchnia nie jest zbyt duża, w związku z czym oficjalnie jest to piętnaście miejsc, aczkolwiek rekrutowana grupa może być zdecydowanie większa, ponieważ uczestnicy mogą korzystać z klubu rotacyjnie. 
Rodzaj i harmonogram zajęć, które będą realizowane w Klubie Seniora stanie się przedmiotem ustaleń w późniejszym terminie.
- Sądzę, że nasi seniorzy będą autorami i pomysłodawcami zajęć, które będą tu realizowane – przewiduje U. Kowalińska. - Na pewno będą to zajęcia plastyczne, kulinarne, może fotograficzne, a także oczywiście rehabilitacyjne i sportowe. Sądzę, że z czasem osoba, która będzie koordynować działalność klubu tak zorganizuje zajęcia, że seniorzy będą zadowoleni.
Całkowity koszt przedsięwzięcia to około 280 tysięcy złotych, z czego blisko 160 tysięcy stanowiło dofinansowanie z Rządowego Programu „Senior plus”. 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl