23 października 2021, 12:03

Teraz

Fakty

A A A

PIASKI: Dożynki Powiatu Kępińskiego 2021

Sołectwo Piaski było gospodarzem tegorocznych Dożynek Powiatu Kępińskiego i Gminy Łęka Opatowska. Święto plonów rozpoczął korowód dożynkowy, po którym odprawiono mszę św.

W uroczystościach dożynkowych wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu wszystkich gmin z powiatu kępińskiego. Rolę starostów dożynkowych Gminy Łęka Opatowska pełnili Patrycja Lenart i Marcin Jóźwiakowski. W trakcie uroczystości miały miejsce tradycyjne obrzędy m.in. przekazanie przez delegacje wszystkich gmin bochenków chleba z tegorocznej mąki. - Na przestrzeni wieków uroczystości dożynkowe zmieniały swój charakter, ale tak samo jak wówczas, tak i dziś są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika, każdego dnia na stoły trafia do nas polski chleb - mówił starosta Robert Kieruzal.

- Składam serdeczne podziękowania mieszkańcom polskiej wsi za codzienny trud odmierzany rytmem odwiecznych pór roku. Praco rolnika jest trudna i wyjątkowa. W dużej mierze, zależy od zjawisk świata i natury, na co nie zawsze mamy wpływ. Uczy nas pokory i skłania do podziękowań Bogu za każdy rok, w którym na polskich stołach nie brakuje chleba - podkreślała Małgorzata Gąszczak, z-ca wójta Gminy Łęka Opatowska.

Dla wszystkich gości przygotowano poczęstunek i część artystyczną. Wystąpiły dzieci ze szkoły podstawowej w Łęce Opatowskie i zespół „Zimne Fryki”. Publiczność na scenie bawił znany duet śląskich szlagierów Brygida i Robert Łukowski oraz zespół „After Party”. Zwieńczeniem dożynek była zabawa taneczna.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl