29 stycznia 2020, 20:54

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Droga w kierunku Mikstatu czeka na dofinansowanie

Władze samorządowe powiatu ostrzeszowskiego z niecierpliwością czekają na wyniki kolejnego naboru wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Jeżeli dofinansowanie uda się pozyskać, zostanie ono przeznaczone na remont drogi Ostrzeszów-Mikstat, na odcinku do miejscowości Siedlików. Temat pojawił się na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej w Ostrzeszowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ gmina zobowiązała się dołożyć do tej ninwestycji 300.000zł. Jak mówił starosta Lech Janicki, całkowity koszt zadania to około 2.400.000zł.
-Podzieliliśmy to na dwa lata, mając nadzieję, że w tym roku uda nam się zrobić pierwszy etap, licząc, że wszystko będzie odbywało się szybciej – powiedział – Ale jak na to patrzę w tej chwili to mam pewne wątpliwości, czy to wszystko proceduralnie przejdzie. Od momentu ogłoszenia wyników przetargu jest dwanaście miesięcy na wykonanie całego zadania. Nie wiem, jakie będzie finansowanie, czy od razu dostaniemy całą kwotę. Bylibyśmy skłonni zainwestować wszystkie tegoroczne pieniądze, żeby zrobić nawet więcej niż jest to zapisane w planie zgłoszonym do projektu. Jeżeli nie, to zgodnie z planem, który mamy to pierwszy etap byłby do skrzyżowania w Potaśni, a drugi etap w przyszłym roku do Siedlikowa.
Starosta dodał ponadto, że już rozpoczęły się przygotowania do opracowania dokumentacji kolejnego etapu modernizacji drogi, od Siedlikowa w kierunku Mikstatu. Chodzi o to, by już we wrześniu tego roku możliwe było złożenie następnego wniosku o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.
-W zamiarze mamy, aby kontynuować tę drogę jako priorytetową i w następnych latach ją do samego Mikstatu zmodernizować – zapowiada Janicki – Myślę, że już sytuacja dojrzała do tego. Problem był oczywiście cały czas z pieniędzmi, ale myślę, że one są nam już coraz bliższe.
Z zapowiedzi L. Janickiego wynika, że nawet jeśli środków zewnętrznych nie uda się pozyskać, inwestycja i tak ruszy. Powiat jest gotowy do tego, by własnymi siłami przebudować odcinek pomiędzy Ostrzeszowem, a Potaśnią. Dodajmy, że z Funduszami Dróg Samorządowych pozyskać można dofinansowanie pokrywające nawet do 80% kosztów danej inwestycji.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl