18 czerwca 2024, 04:24

Teraz

16°

Fakty

A A A

LIGOTA: Droga w kierunku Starej Wsi oddana do użytku

Ponad 4.770 tys. zł kosztowała budowa drogi Ligota – Stara Wieś, z czego aż 4.275 tys. zł pochodziło z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. To jedno z największych dofinansowań pozyskanych dotychczas przez gminę Kobyla Góra. Uroczyste zakończenie i podsumowanie inwestycji nastąpiło w sobotę (4 lutego). Wójt Wiesław Berski zwracał uwagę na trudności, z jakimi wiązała się jej realizacja.
- W tym samym czasie trwały dwie inwestycje – podkreślił. - Pan Mariusz Adamski rozbudowywał też swój zakład, trwała budowa dwóch hal produkcyjnych, największych w gminie Kobyla Góra. To była kwestia logistyczna, jak połączyc te dwie inwestycje. Przy udziale inspektorów rady budowy odbywały się praktycznie co tydzień.
Inwestor wraz z wykonawcą musieli ponadto zmagać się z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.
- Dwukrotne nawalne deszcze, które nawiedziły gminę Kobyla Góra – przypomniał wójt. - Prace, które już zostały wykonane, niestety musiały zostać poprawione, co wydłużyło czas realizacji tej inwestycji, ale również zwiększyło koszty. W mojej ocenie, ta inwestycja była najtrudniejsza. 
Stąd więc tym większa satysfakcja, że prace na odcinku niespełna 2 km i 600 m udało się w terminie doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Podziękowania za wsparcie, w imieniu swoim i sołtys Ligoty Sylwii Adamskiej, wójt Berski skierował do zaproszonych gości: europoseł Andżeliki Możdżanowskiej oraz posłów Tomasza Ławniczaka i Jana Mosińskiego, a także poseł Katarzyny Sójki, której inne obowiązki uniemożliwiły przybycie na uroczystość.
- Na usta cisną się słowa podziękowań dla pana wójta za zaangażowanie, przedsiębiorczość, że potrafi tak zjednywać mieszkańców i Radę Gminy, a także osoby wspierające inwestycję – mówiła A. Możdżanowska. - Myśli przede wszystkim o strategicznym rozwoju całej gminy, wszystkich sołectw. Dobry samorządowiec słucha głosu mieszkańców, słucha sołtysów, którzy są liderami polskiej wsi. 
W podobnym tonie wypowiadał się też T. Ławniczak.
- Bardzo dziękuję panu wójtowi za otwartość i współpracę. Jako przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki regionalnej widzę, w jaki sposób samorządowcy funkcjonują, współpracują pomiędzy sobą i muszę powiedzieć, że w Wielkopolsce, a szczególnie u nas, w południowej Wielkopolsce jest naprawdę dobrze. Na wszystkie 73 gminy i miasta, 2 miasta na prawach powiatu, 11 powiatów ziemskich, bo tyle jednostek samorządu terytorialnego tutaj mamy, dominuje taka otwartość jak w Kobylej Górze na współpracę. 
Pozytywnych komentarzy nie szczędził samorządowcom również J. Mosiński.
- Chcemy pomagać tam, gdzie jest to możliwe, ale trzeba też powiedzieć prawdę do bólu szczerą – zaznaczył. - Żeby wspierać, wnioski muszą być naprawdę dobre. I tutaj nie mogę wybiec myślami w kierunku tych, którzy przygotowują te wnioski. To są pracownicy urzędów gmin, urzędów miejskich, starostw, którzy się bardzo stresują, bo nie wiedzą czy wniosek przygotowany wspólnie z włodarzami spełni wymagania komisji, zyska dobrą ocenę. Stąd nasza współpraca jest tak bardzo ważna, zwłaszcza u źródeł, kiedy powstają pomysły. Każdy włodarz, w tym przypadku pan wójt gminy Kobyla Góra, jest liderem, który podrzuca pomysł do realizacji, do rozważenia i analizy. Nasza rola polega na tym, aby dobrze ambasadorować tym projektom.
Obecni na spotkaniu parlamentarzyści deklarowali zamiar kontynuowania współpracy z władzami Kobylej Góry. Uroczystość była ponadto okazją do podsumowania wszystkich zadań drogowych, na których realizację przyznano samorządowi w ostatnich latach dofinansowania. Ich łączna kwota, z różnych funduszy rządowych, to 19.206 tys. zł. Dzięki tym środkom można było wybudować 12,5 km dróg.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl