30 marca 2020, 18:28

Teraz

Fakty

A A A

DROŻKI: Prezydent RP Andrzej Duda gościł na Ziemi Rychtalskiej

Prezydent RP Andrzej Duda gościł w Drożkach z okazji 100-lecia powrotu Ziemi Rychtalskiej do Polski.

Wójt gminy Rychtal Adam Staszczyk przypomniał mieszkańcom Drożek, że powrót Ziemi Rychtalskiej do Polski ogłoszono 19 stycznia 1920 r. Wówczas wizytę na tej ziemi złożył ówczesny prezydent Stanisław Wojciechowski. - W 1925 roku mieliśmy tutaj wizytę prezydenta, w momencie, gdy Polska odzyskiwała niepodległość - przypomniał w rozmowie z Radiem SUD wójt Rychtala.

- 100 lat temu ludzie, którzy na tej ziemi mieszkali z dziada pradziada, zmagali się nie tyle o polskość, co zmagali się o Polskę - mówił prezydent Andrzej Duda w swym wystąpieniu. Bohaterem Ziemi Rychtalskiej - jak podkreślił prezydent - był mieszkaniec Drożek - Seweryn Szulc.

Zdaniem prezydenta to symbol wielu Polaków, którzy o Polskę się starali i walczyli bez broni w ręku. - To nie było miejsce, gdzie doszło do wielkiej bitwy, gdzie zmagano się z bronią w ręku. W jakimś sensie można powiedzieć, że postąpili bardzo po wielkopolsku. Wzięli dowody, modlitewniki, śpiewniki, różnego rodzaju wydawnictwa, gdzie wszystko było po polsku i z tym pojechali do Paryża po to, by przekonać obradujących tam polityków, że ta ziemia powinna przynależeć do Polski. W swoim darze przekonywania, autentyczności, prawdziwości i żarliwości byli na tyle skuteczni, że ta ziemia rzeczywiście stała się dzięki ich uporowi, staraniom i zabiegom częścią odradzającego się państwa polskiego - powiedział prezydent RP.

Andrzej Duda wyraził radość, że po 100 latach od tamtych wydarzeń mieszkańcy Ziemi Rychtalskiej pamiętają o bohaterstwie takich ludzi. Z tej okazji w poniedziałek na placu przed kościołem pw. św. Jana Nepomucena w Drożkach umieszczono Kapsułę Czasu, w której zamieszczono przesłanie do pokoleń, podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę, zdjęcie z wizyty prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Drożkach oraz pamiątkowy medal z okazji 100-lecia powrotu Ziemi Rychtalskiej do Polski.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl

radiosud.pl
18:28
STAN EPIDEMII W POLSCE. ZOSTAŃCIE W DOMU!