25 października 2020, 15:23

Teraz

15°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Elektroniczna szyna pomaga w rehabilitacji

Dział rehabilitacji Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie wzbogacił się o elektroniczną szynę, która jest przeznaczona do biernej, ciągłej mobilizacji stawu barkowego.

Koordynator Działu Rehabilitacji opowiada, że terapia przy pomocy urządzenia służy przede wszystkim zwiększeniu zakresu ruchu w stawie barkowym po dłuższym unieruchomieniu. - Przyczynia się do szybszego gojenia tkanki miękkiej, chrząstki stawowej, wiązadeł, ścięgien, a także usprawnia nam i daje dobre wyniki czynnościowe pracy z pacjentem - mówi Agnieszka Ciećka. - Szyna w większości przeznaczona jest do leczenia urazów oraz schorzeń w obrębie stawu barkowego. Możemy zastosować natychmiast po leczeniu operacyjnym, bądź też kilka dni po zabiegu, w zależności od jednostki chorobowej. Przykładem takich schorzeń będą artroskopie w obrębie stawu barkowego, złamania w obrębie obręczy barkowej, zespoły bolesnych łuków, w momencie kiedy pacjent ma ograniczony maksymalnie zakres ruchomości, a także złamania operacyjne.

Jedna z pacjentek skorzystała już z 8 zabiegów i widzi efekty rehabilitacji. - Nie potrafiłam tak ręki unieść do góry jak teraz - przyznała Iwona Walczak. - Jest dużo lepiej. Zachęcam do korzystania z tego urządzenia, bo naprawdę warto.

Zabiegi na szynie odbywają się za pośrednictwem NFZ bądź komercyjnie.

Autor: wieruszow@radiosud.pl