6 października 2022, 16:00

Teraz

16°

Fakty

A A A

KĘPNO: „Energetyka Cieplna Kępno” ma 30% opału potrzebnego na zimę

Wielkimi krokami zbliża się okres grzewczy, a wraz z nim, obawy, czy nie zabraknie m.in. węgla i gazu. Nie tylko do ogrzewania domów, ale też do produkcji energii elektrycznej.

Im bliżej zimy, tym większe obawy o to, czy w najzimniejszych miesiącach roku nie zabraknie ciepła do ogrzewania domów i mieszkań, a także prądu. O aktualną sytuację z gromadzeniem surowców w „Energetyce Cieplnej Kępno” pytał podczas sesji radny Marcin Tyc.

- W tej chwili mamy około 30% zapotrzebowania na cały okres grzewczy. W tym kwartale będzie jeszcze dostawa 1500 ton i będziemy mieli w graniach 70%. Mamy zapewnienie z Polskiej Grupy Górniczej, że do końca roku będzie jeszcze 2 000 ton, co w efekcie daje nam pokrycie w zaopatrzenie w opał na cały sezon - powiedział radiu SUD Bogdan Bieniak.

Mimo, że są to ilości na razie tylko zakontraktowane, to prezes spółki jest dobrej myśli. - Te ilości, które mamy zakontraktowane zapewniają nam pokrycie całego sezonu grzewczego - dodał.

Czy odbiorcy Energetyki Cieplnej Kępno, mogą mieć obawy związane z obniżeniem temperatury w domach do 19 stopni? - Jeżeli będziemy mieli dostawy na tym poziomie, o którym mówiłem wcześniej, to mamy w 100% pokrycie zapotrzebowania i nie grożą nam żadne ograniczenia w dostawie energii cieplnej - podkreślił prezes Bieniak.

Czy istnieje obawa, że placówki szkolne mogą być narażone na odcięcie odpowiedniego ciepła, potrzebnego do nauczania stacjonarnego? - Nie ma takiej obawy, bo mamy zakontraktowane 5,5 tysiąca to, z czego myślę otrzymamy 5,4 tys ton, jeżeli IV kwartał zostanie zrealizowany - dodał prezes.

Największy producent węgla w kraju podniósł od dziś (16.08) ceny nawet o 40 procent - tak wynika z nowego cennika opublikowanego na stronie internetowej sklepu Polskiej Grupy Górniczej. Tona ekogroszku kosztuje 1425 złotych, przed podwyżką kosztowała o 400 złotych mniej. Z kolei cena węgla Orzech wzrosła do 1180 złotych. Teraz średnia cena za tonę węgla to 1200 złotych.

Na jakie podwyżki ogrzewania powinni przygotować się odbiorcy Energetyki Cieplnej Kępno? - To wszystko przełoży się prawdopodobnie na wzrost rachunków na poziomie około 40% - dodał prezes Bogdan Bieniak.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl