29 marca 2024, 08:03

Teraz

Fakty

A A A

GALEWICE: Bez szans na dofinansowanie

Gmina Galewice przymierza się do rozpoczęcia kanalizacji zachodniej części swojego terenu. Samorząd nie załapie się na dofinansowanie w ramach ostatniego naboru w zakresie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale rządzący się nie poddają.

Zarząd Województwa Łódzkiego pod koniec stycznia zatwierdził listę operacji o kolejności przysługiwania pomocy na działania powiązane z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycje w energię odnawialną i oszczędzanie energii. Gmina Galewice musi przełknąć gorycz porażki, bo jej wniosek znalazł się tuż pod kreską informującą o możliwości starania się o środki. Aplikacja dotyczącą budowy mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Węglewicach jest na 86. miejscu. Galewice liczyły na blisko 2-milionowe wsparcie zewnętrzne, ale trzeba będzie obejść się smakiem. Jak tę informację komentują w Urzędzie Gminy? - Ta inwestycja jest bardzo złożona - uzmysławia wójt Marian Wojcieszak. - To zadanie wieloetapowe. Każda nadarzająca się okazja będzie i jest możliwością do złożenia wniosków, jeśli takowe oczywiście byłyby ogłaszane. Będziemy posiłkować się pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i po prostu szukać możliwości finansowania. Ta pożyczka, jeśli dobrze pamiętam, zakłada że jest możliwość spłacenia 60%, a reszta byłaby umorzona.

Inwestycja, jak zapewnia wójt, ma ruszyć w tym roku i potrwa 3-4 lata. Zadanie obok budowy oczyszczalni ścieków będzie w kolejnych etapach powiązane z budową kanalizacji oraz wymianą sieci wodociągowej na terenie Kolonii Osiek, Osieka i Węglewic. W budżecie na 2017 r. na zadanie z gminnej kasy przeznaczono 2 mln zł. Obecnie nikt nie mówi konkretnie, kiedy mieszkańcy będą mogli zapomnieć o przydomowych szambach.

W ramach tego samego naboru na zewnętrzne wsparcie finansowe cały czas, choć również z innymi szansami, mogą liczyć inne samorządy powiatu wieruszowskiego. W Sokolnikach planuje się budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami i przykanalikami (wnioskowano o 1,9 mln zł), gmina Łubnice zamierza przebudować sieć wodociągową wraz z przyłączami w miejscowościach Dzietrzkowice, Łubnice i Wójcin oraz budować sieć kanalizacyjną z przyłączami w Wójcinie (wniosek na ponad 1,7 mln zł), gmina Lututów stara się o przebudowę i rozbudowę stacji uzdatniania wody w Świątkowicach oraz rozbudowę kanalizacji sanitarnej w Lututowie (wniosek na ponad 1,1 mln zł), zaś gmina Czastary przymierza się do budowy kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w Radostwie Pierwszym (wniosek o blisko 2 mln zł).

Autor: wieruszow@radiosud.pl