23 kwietnia 2024, 20:07

Teraz

Fakty

A A A

GALEWICE: Dzień Dawcy Szpiku

Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 29 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych Dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 10 lat Fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest ponad 1 541 740 potencjalnych dawców szpiku, a już 6 847 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Tym razem akcja zostanie przeprowadzona w Galewicach. Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą wypełnienia formularza rejestracyjnego oraz pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się:

13-14 lipca  2019 r.

Miejsce: Dni Galewic 2019, Boisko sportowe w Galewicach

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Metody pobrania:

- Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

- Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl