20 kwietnia 2024, 01:46

Teraz

Fakty

A A A

GALEWICE: Gmina Galewice podpisze list intencyjny z Wodami Polskimi dotyczący współpracy przy budowie zalewu

Gmina Galewice podpisze list intencyjny z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, który dotyczy podjęcia współpracy w zakresie realizacji budowy zbiornika retencyjnego Okoń. To krok milowy do pozyskania środków i w końcu przystąpienia do realizacji akwenu.

List intencyjny stanowić będzie podstawę do podpisania umowy współpracy w sprawie realizacji przedsięwzięcia w zakresie realizacji inwestycji: „Budowa zbiornika retencyjnego Okoń”. Mając na uwadze potrzebę zwiększenia zdolności retencyjnej oraz przeciwdziałanie skutkom suszy w regionie wodnym Warty, a szczególnie w zlewni rzeki Struga Węglewska i na obszarze gminy Galewice zagrożonej suszą atmosferyczną w stopniu znaczącym oraz suszą rolniczą w stopniu bardzo znaczący zasadne jest podjęcie działań dążących do powstania zbiornika retencyjnego „Okoń” na cieku Struga Węglewska.

Budowa zbiornika retencyjnego i zatrzymanie wody mają kluczowe znaczenie w kontekście zmniejszenia skutków skrajnych zjawisk hydrologicznych zachodzących na skutek zmian klimatycznych i pustynnienia naszego regionu. Wobec nasilających się zmian klimatu jest to najskuteczniejsze rozwiązanie, aby zapewnić właściwą ilość wody niezbędnej dla ludzi, gospodarki i środowiska.

Ze strony samorządu występował wójt Piotr Kołodziej a ze strony Wód Polskich Anna Marecka - dyrektorka Zlewni w Kaliszu. Jak usłyszeliśmy w kuluarowych rozmowach, do pierwszego symbolicznego wbicia szpadla mogą upłynąć 3 - 4 lata. Samo przygotowanie raportu oddziaływania na środowisko zajmie około 12 miesięcy.

- Pomysłodawcą tej inwestycji był śp. wójt Lech Baliński, później kontynuatorem tych zadań był wójt Marian Wojcieszak, w międzyczasie oczywiście wszystkie Rady Gminy, które wyraziły wolę aby taką inwestycję zrealizować - mówił wójt Piotr Kołodziej. Pomysł może był jeszcze wcześniejszy, bo wojenny, aby w miejscu, w którym dzisiaj mamy zrobioną koncepcję, zlokalizować właśnie zbiornik retencyjny - dodawał i wskazywał na problem pogłębiającej się suszy. - Mamy już koncepcję i wykupioną większość terenu, pozostaje jeszcze kwestia finansowania. Jest ona dziś otwarta, ponieważ powstają programy rozwoju obszarów wiejskich oraz programy związane z zielonym ładem. Tutaj też od początku było wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, pana marszałka Grzegorza Schreibera a także pana wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego. Mam nadzieję, że razem, wspólnie z tymi wszystkimi instytucjami, zwłaszcza z Państwowym Gospodarstwem Wodnym "Wody Polskie" uda się tę inwestycję zrealizować.

Lustro wody ma zająć powierzchnię 37 hektarów. Zbiornik ma mieć funkcję retencyjną, ale także przy okazji rekreacyjno-rozrywkową.

- Wody Polskie bardzo się cieszą z tego, że będą mogły podpisać z państwem list intencyjny - mówiła Anna Marecka. - Na pewno będą starały się o pozyskanie finansów na realizację tego zbiornika, czyli około 25 mln zł. Przystąpimy również do budowy tego zbiornika, jak również zadbamy później o dobry stan techniczny, oby służył państwu jak najdłużej.

Przedstawicielka "Wód Polskich" zaznaczyła, że niedawno PGW wyremontowało za kilka milionów złotych jaz "Oświecim" na Prośnie. - Myślę, że ta współpraca dalej będzie układać się tak dobrze, jak układa się do tej pory - dodała.

Autor: wieruszow@radiosud.pl