29 stycznia 2022, 02:37

Teraz

-1°

Fakty

A A A

GALEWICE: Park i dworek zostaną zrewitalizowane. Nowa inwestycja w Galewicach

Park i zabytkowy dworek w Galewicach zostaną poddane rewitalizacji. Samorząd otrzyma ponad 4 mln zł z funduszu „Polski Ład”. Co na miejscu jest zaplanowane?

Jeszcze niedawno w dworku funkcjonowało przedszkole, jednak niedawno zostało przeniesione do szkoły. Teraz jest szansa na nowe aktywności w tym miejscu. - Pozostał przepiękny obiekt, który otacza piękny park. Udało się nam otrzymać promesę na rewitalizację obu miejsc - komentuje wójt Piotr Kołodziej. - Tak naprawdę w parku chodzi głównie o ratowanie drzewostanu i pozostałej roślinności. Zostały przeprowadzone badania przez dendrologów i oceniono, że drzewa należy poddać ratowaniu. Rewitalizacja samego obiektu pałacowego, tutaj jesteśmy na etapie sporządzania dokumentacji. Mamy plany aby utworzyć tam miejsce pod Gminny Ośrodek Kultury. Ma się tam znaleźć sala ślubów w pięknym i odświeżonym otoczeniu. Chcielibyśmy organizować tam koncerty, być może uda się też zmieścić studio nagraniowe. Ma to być miejsce spotkań dla młodzieży i seniorów. Być może uda się tam też zagospodarować izbę pamięci.

Park oraz dworek są pod nadzorem konserwatora zabytków. - Z naszej strony wszystko musi być w tym temacie z nim konsultowane – zaznacza Kołodziej. - Jak wiemy, choćby patrząc na przebudowę ulic przy Rynku w Wieruszowie, to dość długo trwa. Nie da się tego przeskoczyć.

Autor: wieruszow@radiosud.pl