7 lipca 2020, 07:19

Teraz

12°

Fakty

A A A

GALEWICE: Rozmowy i zbiorniku "Okoń"

Wójt gminy Galewice wziął udział w spotkaniu w Państwowym Gospodarstwie Wodnym "Wody Polskie" w sprawie realizacji zbiornika "Okoń".

O powstaniu zbiornika retencyjnego mówi się tutaj już od kilkunastu lat. Komitet "Niezależni Galewice", na czele którego blisko rok temu stanął obecny włodarz gminy, w swoim programie zawarł m.in. starania o obiecywany przez wielu akwen. Piątkowa wizyta w Warszawie miała charakter roboczy, jednak może stać się kanwą wymiernej współpracy.

- Widzimy w ostatnim czasie, jak sprawa suszy dolega rolnikom, w jakim stanie są nasze gleby, więc jakby jest to sprawa priorytetowa - uważa Piotr Kołodziej. - Mamy wstępną dokumentację, która była zaczęta prawie 10 lat temu, teraz jesteśmy na etapie kontynuacji. Chcemy faktycznie rozpocząć budowę tego zbiornika i mam nadzieję, że dziś było to wstępne spotkanie. Będą kolejne spotkania, na których zapadną już konkretne decyzje co do budowy tego zbiornika.

Lustro wody miałoby wynosić ponad 26 hektarów. Zbiornik ma zostać ulokowany pomiędzy Węglewicami, Okoniem i Jeziorną, w miejscu tzw. naturalnej niecki.- Nie ma dużo prac przygotowawczych, tylko trzeba wypełnić nieckę wodą - dodał Kołodziej. - Teren nie tylko zyska na walorach takich typowo wodnych, że przeciwdziałamy suszy, ale także pod względem na pewno rekreacyjnym.

Gmina Galewice w staraniach o zbiornik ma wsparcie ze strony posła PiS Piotra Polaka. To właśnie w jego towarzystwie wójt odwiedził PGW "Wody Polskie".

Autor: wieruszow@radiosud.pl