16 lipca 2020, 06:03

Teraz

14°

Fakty

A A A

GRABÓW NAD PROSNĄ: Bobry uszkodziły drogę wojewódzką

Zaledwie kilka lat po po przebudowie, droga wojewódzka nr 449 na odcinku Grabów nad Prosną – Palaty znowu wymaga remontu. Przyczyną problemów okazały się bobry, które swoimi działaniami doprowadziły do poważnych uszkodzeń nawierzchni jezdni. Kierowcy wpadających w wyrwy i dziury samochodów podzielili się swoimi obserwacjami z władzami samorządowymi miasta i gminy.
-W związku z czym zgłosiliśmy ten temat do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, aby dokonać analizy, co dzieje się z tą drogą - mówi burmistrz Maksymilian Ptak – Okazało się, że droga została wyremontowana prawidłowo, natomiast problem stanowią bobry, które podkopały się pod drogę, dokonały zniszczeń, droga zaczęła się zapadać. Stwarzało to niebezpieczeństwo dla kierowców, w związku z czym WZDW w Poznaniu podjął działania. Wyłapano bobry, dokonano remontu tej drogi, który nadal trwa. Na to zadania zostało przeznaczone ponad 400 tysięcy złotych. Są to w całości środki Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Nie tylko jednak usunięto powstałe uszkodzenia, ale też zastosowano zabezpieczenia, które mają zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.
-Zostały wykonane falochrony, które mają zabezpieczyć drogę przed kolejnymi działaniami bobrów – wyjaśnia M. Ptak – Miejmy nadzieję, że nie będzie już kolejnych zniszczeń i podkopów. Myślę, że działania, które zostały zrealizowane przez WZDW były konieczne i stąd mieszkańcy nie kryją zadowolenia, że wreszcie będzie porządek, wreszcie będzie bezpiecznie.
Czas pokaże, czy podjęte działania wystarczą i bobry nie będą w stanie sforsować zastosowanych barier.
Fot. www.ostrzeszowinfo.pl


 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl