25 kwietnia 2024, 22:59

Teraz

Fakty

A A A

GRABÓW NAD PROSNĄ: Kulminacja urodzin miasta

W piątek 19 sierpnia nastąpiła kulminacja całorocznych obchodów 60-lecia nadania praw miejskich Grabowowi nad Prosną. W okolicznościowej akademii, odbywającej się w miejscowej hali sportowej wzięło udział kilkuset gości z całego kraju. Z zaproszenia organizatorów skorzystali m.in. parlamentarzyści, samorządowcy wszystkich szczebli, przedstawiciele instytucji, służb i organizacji społecznych. Na wstępie, dzięki uczniom grabowskiej szkoły podstawowej, zebrani poznali lub przypomnieli sobie legendę o powstaniu Grabowa nad Prosną. Następne głos zabrali gospodarze uroczystości. Powitania przybyłych dokonała przewodnicząca Rady Miejskiej Genowefa Poręba, a wystąpienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Zenon Cegła. Wspominał dzień 20 sierpnia 1416 roku, kiedy król Władysław Jagiełło wydał dokument zezwalający na powstanie miasta Grabów.
-To właśnie ten moment przyniósł mieszkańcom Grabowa nad Prosną satysfakcję i nadzieję na lepszą przyszłość. Ślady historii widzimy wszędzie. Przede wszystkim wciąż żyją w naszym języku i kulturze. Mieszkając tu, obcując z tym, co się na co dzień wokół nas dzieje widzimy zachodzące zmiany. Widzą i uświadamiają nam je również byli mieszkańcy, którzy po latach odwiedzają rodziny lub przyjeżdżający goście. Przez wiele wieków budowano w naszym mieście wspaniałe obiekty, tworzono tradycję i kulturę. Dzisiaj możemy korzystać z pozostawionych nam przez poprzednie pokolenia wszystkich dobrodziejstw.
Burmistrz nie tylko jednak wracał do przeszłości, ale też składał deklaracje na przyszłość.
-Pragnę wyrazić przekonanie, że w kolejnych latach, zarówno władze samorządowe, jak i organizacje działając w mieście będą dążyć do tego, aby to wszystko, co teraz robimy dla miasta spotkało się z aprobatą, uznaniem, a nawet szacunkiem. Aby w Grabowie nad Prosną pozostał po nas pozytywny i trwały ślad, aby ktoś w kolejne lecie nadania praw miejskich, zabierając głos na podobnej uroczystości mógł z uznaniem mówić o znaczącym rozwoju naszego miasta i poprawie życia mieszkańców.
Jubileusz stał się doskonałą okazją do uhonorowania kolejnych ważnych dla historii Grabowa postaci. Decyzją Rady Miejskiej, do grona wyróżnionych tytułem „Honorowy Obywatel Miasta i Gminy” dołączyli dwaj duchowni – ks. Franciszek Cegiełka oraz ks. Czesław Wędzioch, natomiast kolejnymi laureatami medalu „Zasłużony dla Miast i Gminy” zostali: Ludwik Gabrielski, Edmund Geppert i Józef Ludwiczak. W większości przypadków tytuły nadane został pośmiertnie. Osobiście odebrali je tylko ostatni dwaj wymienieni. Jak na urodziny przystało, podczas uroczystości nie zabrakło gratulacji i życzeń. Na ręce gospodarzy składali je m.in. burmistrz partnerskiej gminy Emmlichheim Daniela Kosters, posłowie: Bożena Henczyca, Jerzy Kozłowski, Tomasz Ławniczak, Krzysztof Paszyk, senator Łukasz Mikołajczyk, poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb i wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Andrzej Grabowski. Szczególnym punktem wydarzenia stały się wspomnienia związane z ziemią grabowską, zaprezentowane przez wywodzące się z niej osobistości, w tym wykładowców  Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu: prof. Tadeusz Wallasa i Tadeusza Gadkowskiego, profesora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Halinę Ruszyńską, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu Małgorzatę Słodową-Hełpę, profesora Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu Zbigniewa Kosmę, sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego Janusza Ruszyńskiego oraz poetę, prozaika i felietonistę Adama Wiedemanna.
-Od wczesnego dzieciństwa często w Grabowie bywałem - mówił, pochodzący z Bukownicy prof. Wallas – Przyznaję, że bardzo czekałem na to aż któreś z rodziców wybierze się do Grabowa, bo przy tej okazji mogłem liczyć na jakieś cukierki, a w lipcu na rynku zawsze były do kupienia wspaniałe czereśnie.
Wnukiem jednego z poprzednich właścicieli „Stylowej”, najbardziej znanej grabowskiej restauracji, jest z kolei sędzia Ruszyński.
-Przed I wojną światową, tak jak było to udziałem wielu Grabowiaków, ale przede wszystkim ludzi pochodzących z zaboru rosyjskiego, dziadek wyjechał do Niemiec, żeby się dorobić. Przed I wojną światową pracował w kopalni. Kiedy wrócił ze swoją małżonką, za zarobione pieniądze kupił w Bobrownikach knajpę. Jest tą osobą, która przez pewien okres czasu chwaliła sobie granicę zaborów, ponieważ było to źródłem jego dochodów. A na czym ten dochód polegał? Na tym, że przychodzili do niego z zagranicy, czyli z zaboru rosyjskiego przemytnicy i kupowali okowitę, czyli czysty spirytus.
Dodajmy, że piątkowa akademia poprzedzała wydarzenia odbywające się w sobotę i niedzielę. Podczas wielkiego dwudniowego festynu rodzinnego pod hasłem „Dziś są Twoje urodziny” odbyła się m.in. parada historyczna ulicami miasta, a swój koncert dał Rafał Brzozowski. Przypomnijmy, że świętowanie 600-lecia nadania praw miejskich Grabowowi zainaugurowano w styczniu, a w niezwykle bogatym programie obchodów znalazło się m.in. wpuszczenie 600 ryb do rzeki Prosny i posadzenie 600 grabów. We wszystkie zrealizowane przedsięwzięcia aktywnie włączali się mieszkańcy  miasta. Jak się dowiedzieliśmy, to jeszcze nie koniec, ponieważ w planach jest jeszcze kilka urodzinowych imprez.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl