KĘPNO: Wierni parafii Matki Bożej Różańcowej uczcili Boże Ciało
19 czerwca 2025, 20:49
Imieniny:Gerwazego, Protazego, Sylwii
Teraz
Jutro
W ostatnim czasie coraz częściej docierają do nas informacje o groźnych zdarzeniach z udziałem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym między innymi osób poruszających się na rowerach i hulajnogach, głównie elektrycznych. Nierzadko są one skutkiem ryzykownych zachowań użytkowników tych pojazdów. W związku z tym Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie 14 i 21 maja przeprowadzi działania kontrolno-prewencyjne ukierunkowane na ujawnianie takich zachowań i karanie ich sprawców. W tym kontekście warto przypomnieć podstawowe pojęcia dotyczące niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - to przede wszystkim piesi, ale też kierujący motorowerem, rowerem, hulajnogą elektryczną, urządzeniem transportu osobistego (UTO), czy poruszający się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch UWR). To osoby, które szczególnie są narażone na tragiczne skutki zdarzeń drogowych. To osoba, której nie chronią kontrolowane strefy zgniotu, poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa i inne systemy bezpieczeństwa.
Hulajnoga elektryczna - to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Urządzenie Transportu Osobistego (UTO) - to pojazd napędzany elektrycznie, który nie posiada siedzenia ani pedałów i nie jest hulajnogą elektryczną. Przykładami UTO są elektryczne deskorolki, hoverboardy, monocykle czy segwaye. Użytkownicy UTO muszą przestrzegać przepisów o ruchu drogowym, w tym ograniczeń prędkości (maksymalnie 20 km/h) oraz przepisów dotyczących poruszania się po drogach dla pieszych i jezdni
Urządzenia wspomagające ruch (UWR) - to urządzenia sportowo-rekreacyjne, które są napędzane siłą mięśni użytkownika i służą do poruszania się w pozycji stojącej. Przykładami są rolki, wrotki, deskorolki, tradycyjne hulajnogi i rowery jednokołowe. UWR można używać na chodnikach, drogach dla pieszych, drogach dla pieszych i rowerów oraz na drogach dla rowerów. Na UWR obowiązuje ruch prawostronny, a nie wolno wjeżdżać na pas ruchu dla rowerów na jezdni.
Na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie znaleźć można ponadto przepisy określające zasady poruszania się wymienionymi wyżej pojazdami.
15:27
dzisiaj
KĘPNO: Wierni parafii Matki Bożej Różańcowej uczcili Boże Ciało
15:16
dzisiaj
WIERUSZÓW: Procesja Bożego Ciała w Wieruszowie
11:25
dzisiaj
KĘPNO: Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami miasta
23:35
wczoraj
OSTRZESZÓW: Spotkanie pod znakiem radości i integracji
23:27
wczoraj
OSTRZESZÓW: Nagrody dla młodych fotografów