19 kwietnia 2024, 04:28

Teraz

Fakty

A A A

KĘPNO: 102 lata temu Kępno było ponownie polskie!

Dzisiaj (17.01) w Kępnie obchodzona jest 102. rocznica Powrotu Kępna do Macierzy. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne oficjalne uroczystości odwołano. Mimo to, przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem „Bohaterów Walk o Wolność i Demokracje”.

W rozmowie z Radiem SUD burmistrz Piotr Psikus nawiązał do historii, bo to szczególna data w dziejach miasta. - Znajdujemy się w pamiętnym miejscu, bo właśnie na płycie kępińskiego Rynku odbyła się polowa msza święta koncelebrowana przez księdza proboszcza Ignacego Nowackiego. Tłumy mieszkańców fetowały jedno z najważniejszych wydarzeń w historii kępińskiej ziemi… Jej powrót w granice umiłowanej ojczyzny - mówił Psikus.

- Każdego niemal dnia mijamy tablice upamiętniającą wielki dzień. Apeluję o pamięć o tej dacie. Nie trzeba być rodowitym kępnianinem, by szanować historię naszego miasta. Nie trzeba być historykiem, by ją znać. Jedyna konieczność, to pielęgnować w sobie szacunek do dziejów tego skrawka wielkiego świata - dodał burmistrz Kępna.

Ostateczny traktat pokojowy z Niemcami podpisany został 28 czerwca 1919 roku. Po stronie polskiej sygnowali go Ignacy Jan Paderewski oraz Roman Dmowski. Przyznawał on Polsce Pomorze Wschodnie bez Gdańska i niemal całą Wielkopolskę. Po ustalonej ratyfikacji pięciu mocarstw zaczął obowiązywać 17 stycznia 1920 roku.

Foto archiwalne: (zbiory Jarosława Skiby): Uroczysta Msza święta na kępińskim rynku odprawiona przez ks. Ignacego Nowackiego. [18.01.1920]

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl