6 października 2022, 16:35

Teraz

16°

Fakty

A A A

KĘPNO: 24 stycznia wielkie otwarcie

Dziś dziennikarze osobiście mogli przekonać się o możliwościach technicznych i audiowizualnych zmodernizowanego kępińskiego Kina Sokolnia. Uroczyste otwarcie Kina już 24 stycznia a pierwszym wyświetlonym filmem "Wołyń.

Jakość dźwięku i obrazu pokazana została mediom w dwóch trailerach.I przyznać trzeba, że wszystko imponujące a to za sprawą nowoczesnego projektora cyfrowego pracującego w rozdzielczości 4K w standardzie hollywoodzkim Digital Cinema Initiatives, wyposażony w układ do projekcji 3D. Na jej potrzeby wykonano system nagłośnienia pracujący w technologii Dolby Surround 7.1. Wykonano projekt akustyki wnętrza sali kinowej,dobrano materiały dźwiękochłonne ścian, sufitów, podłogi.

Bardzo ważne jest ,że wnętrze kina zostało kilkukrotnie pomalowane farbami odbijającymi dźwięk i światło.Widownia jest doskonale wytłumiona, dźwięk rozprasza się,nie powodując efektu echa -mówił podczas prezentacji burmistrz Piotr Psikus. Na dachu gołym okiem widać, że pojawiły się urządzenia klimatyzacyjno-wentylacyjne, które umożliwiają nam pięciokrotną wymianę powietrza w ciągu godziny, nie będzie duszno, nie będzie gorąco -dodał burmistrz.

Widownia oświetlona jest za pomocą 26 lamp sufitowych oraz 20 lamp rozmieszczonych na ścianach bocznych.Lampy sterowane są zdalnie przez operatora za pomocą tabletu. Do wykonania instalacji elektrycznych oświetleniowych, nagłośnienia i projekcji zużyto przewodów o łącznej długości około 7 km.

Kępińskie kino będzie swoistego rodzaju perełką, śmiało można powiedzieć w obrębie 80 km.A pierwszy film jaki wyświetlimy to "Wołyń"- powiedział kierownik kina Grzegorz Leks. Będziemy przeplatać premiery z filmami niedawno wydanymi.Dodatkowo w czasie ferii odbywać się będą seanse przedpołudniowe.

W kępińskim Kinie funkcjonować będzie komputerowy program do sprzedaży oraz rezerwacji biletów iKSORIS, który wykorzystywany jest m.in w Muzeum Narodowym i Teatrze Narodowym w Warszawie.Gwarantuje on kompleksową obsługę internetowej rezerwacji i sprzedaży biletów. Sala kinowa umożliwia również przeprowadzenie konferencji i szkoleń, pierwsze 4 rzędy foteli widowni wyposażone są w składane pulpity.

Na modernizację i cyfryzację kina Sokolnia" Gmina Kępno pozyskała dwie dotacje z polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.Dotacja na cyfryzację opiewała na kwotę 149 256,00 zł i obejmowała m.in zakup projektora kinowego 4K. Całkowity koszt cyfryzacji wyniósł 298 513,00 zł netto.Dotacja na na wykonanie instalacji wentylacyjnej i klimatyzacji oraz dostawę i montaż foteli kinowych w kwocie 80 000,00 zł.Wartość tych robót wyniosła 328 677,30 zł netto.Sfinansowanie przebudowy kina było możliwe dzięki dotacji w kwocie 1 190 171,00 zł,jaka Gmina Kępno pozyskała na cele kulturalne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Realizacja inwestycji powierzona została firmie Korporacja BUDONIS Sp.z o.o.Wartość zadania to 1 541 883,95 zł brutto.Prace polegały na wykonaniu kompleksowego remontu widowni, toalet, holu wejściowego, sceny, pomieszczeń technicznych, socjalnych i gospodarczych oraz związanej z tym infrastruktury i instalacji oraz zakupu wyposażenia, w tym 176 foteli kinowych.Prace ogólnobudowlane polegały na wymianie instalacji CO, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej, klimatyzacyjnej, elektrycznej, dociepleniu stropu oraz remoncie poszczególnych pomieszczeń kina wraz z wymianą okien. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez wykonanie pochylni przy wejściu, windy przy schodach prowadzących do sali kinowej oraz toalety dla osób niepełnosprawnych.

Całkowity koszt pierwszego etapu inwestycji wynosi 2 300 000,00 zł. A już na wiosnę władze Kępna zapowiadają kolejny etap modernizacji, który obejmie swym zakresem zagospodarowanie działki, wykonanie elewacji budynku i wykonanie robót wykończeniowych w podsceniu budynku kina.Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~niepokorny : Kino powstało - nareszcie. Bardzo to cieszy, lecz to dopiero połowa sukcesu, więc z pochwałami bym się wstrzymał. Pytanie jaka będzie polityka premierowa i cenowa. Taki obiekt, zarządzany przez miasto powinien się bilansować, a nie przynosić dochody - przyświecać powinien tutaj wyższy cel - szerzenie kultury, a nie jej komercjalizacja. Tak więc z nadzieją czekam na cennik seansów, program wsparcia dla rodzin (nie tylko karta dużej rodziny), repertuar skierowany do szkół.

  09:11, 19 stycznia 2017, | odpowiedz
 • ~Tim : Ciekawe jaki czas po premierze filmy będą w Kępnie

  11:37, 18 stycznia 2017, | odpowiedz
 • ~sąsiad : OO! Internet jednak jest demokratyczny skoro i przygłupy(np kornelia) mogą bez konsekwencji pisać! Czemu więc Henczyca miała na balkonie napis Wolne media. Widocznie z radości że takie właśnie sa! Zatem nic tylko się cieszyć! A kina Wam kympnioki gratuluję! Poczytałem szczegóły! Będziecie mieli wypas!

  15:12, 17 stycznia 2017, | odpowiedz
 • ~Korneliasrelia : Jak widać poniżej patusy mają nieźle obcykane co gdzie jest za darmo, w której gminie i ile dostają na swoje bachory. Do roboty!!!

  13:23, 17 stycznia 2017, | odpowiedz
 • ~mieszkaniec : @Do Kornelia: Nie ma takiego miasta jak Oszczeszów. Jest Ostrzeszów :-) :-)

  11:27, 17 stycznia 2017, | odpowiedz
 • ~aneris : @optymistaa- BRAWO !!!

  09:51, 17 stycznia 2017, | odpowiedz
 • ~ewa : A JA SIĘ BARDZO CIESZE Z KINA W KĘPNIE.

  09:39, 17 stycznia 2017, | odpowiedz

Więcej komentarzy